У разі недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг з електропостачання, зазначених у п. 4 Порядку забезпечення стандартів якості надання послуг з електропостачання, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.10.2016 р. № 1841 (даліПорядок № 1841), енергопостачальник або електророзподільне підприємство сплачує споживачу компенсацію в розмірах, наведених у додатку 2 до Порядку № 1841.

Сума цієї компенсації сплачується споживачу (замовнику) шляхом урахування суми відповідної компенсації як авансової плати за спожиту електричну енергію на наступний розрахунковий період, а в разі недотримання гарантованих стандартів під час приєднання до електричних мереж — у перший розрахунковий період після укладення договору про постачання або користування електричною енергією (п. 6 Порядку № 1841).

Тож далі виникає логічне запитання: який порядок обкладення ПДВ компенсації за неналежне виконання стандартів якості електропостачання?

На це питання надала відповідь ДФСУ в індивідуальній податковій консультації від 07.06.2017 р. № 527/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, де наголосила: сума компенсації, що згідно з п.п. 5–7 Порядку № 1841 сплачується постачальником — платником ПДВ споживачу електроенергії в разі недотримання зазначеним постачальником гарантованих стандартів якості надання послуг з електропостачання, не є окремим об’єктом обкладення ПДВ. Сума компенсації не зменшує ані загальної вартості послуг з електропостачання, ані загальної вартості постачання електроенергії.

Водночас на дату врахування суми компенсації в рахунок авансової плати за спожиту електричну енергію на наступний розрахунковий період платник ПДВ зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»