«Донедавна пенсії призначалися за п’ятнадцятьма різними законами, таким чином існували різні розрахунки пенсійного забезпечення. Наприклад, держслужбовець із 20-ма роками стажу держслужби отримував пенсію в розмірі 90% від останнього заробітку, а всі інші громадяни — лише 40% від зарплати. Тобто за однакового розміру стажу й однакового рівня заробітку пенсії для окремих категорій відрізнялися більш ніж удвічі», — заявив міністр соціальної політики. Його слова цитує прес-служба міністерства.

Натомість законопроект щодо реформування пенсійної системи запроваджує правила визначення розміру пенсій для всіх громадян, без огляду на статус і місце роботи.

Розмір пенсії кожного громадянина України розраховуватиметься за такою формулою:

Розмір пенсії = Сз × Ікз × Кс,

де:

Сз — розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії.

У разі реалізації заходів з осучаснення пенсій наявним пенсіонерам, кому пенсія вже призначена, — використовуватиметься показник середньої заробітної плати, який застосовується для призначення пенсії в 2017 році, — показник за 3 роки — 2014, 2015 та 2016 роки;

Ікз — індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (співвідношення розміру отримуваної зарплати відносно середньої зарплати, з якої сплачувалися внески, — цю інформацію кожен може отримати в будь-якому відділенні Пенсійного фонду);

Кс — коефіцієнт страхового стажу, який визначається як множник тривалості років стажу роботи особи на величину оцінки одного року страхового стажу. Наразі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35, а з 1 січня 2018 року становитиме 1, водночас у результаті зміни коефіцієнта жодних змін розміру пенсій у бік зменшення не відбудеться.

Єдині правила впроваджуватимуться й щодо строків виходу на пенсію. Законопроектом про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій із 1 січня 2018 року скасовуються особливі умови виходу на пенсію для всіх громадян, крім військовослужбовців, яким призначатиметься пенсійне забезпечення за вислугу років.

Зміни торкнуться також механізму відшкодування роботодавцем витрат Пенсійного фонду на виплату пенсій, призначених на пільгових умовах (працівники, зайняті на роботах у шкідливих умовах за Списками № 1 та № 2). Так, із 1 жовтня 2017 року буде замінено механізм відшкодування пенсій для таких категорій працівників за віком на пільгових умовах за рахунок сплати роботодавцем підвищеної ставки ЄСВ розміром 15 та 7 відсотків.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»