Платник податків (Товариство) звернувся до контролюючих органів за консультацією з питання щодо необхідності сплати акцизного податку за переобладнання вантажного автомобіля.

Так, за умовами звернення, Товариство придбало вантажний автомобіль і здійснило його переобладнання (установлення спеціального медичного обладнання) для виконання функцій швидкої медичної допомоги.

Згідно із частиною «Пояснення до товарної позиції 8703» розділу ХVІІ Пояснень до УКТ ЗЕД, що ґрунтуються на основі Пояснень до Гармонізованої системи опису та кодування товарів версії 2012 року, затверджених наказом ДФС від 09.06.2015 р. № 401, спеціалізовані транспортні засоби — такі, як автомобілі швидкої допомоги, віднесені до товарної позиції 8703.

Водночас пп. 212.1.14 ПКУ до платників акцизного податку віднесено в тому числі й власників увезеного на митну територію України вантажного транспортного засобу, що переобладнується в легковий автомобіль, з якого справляється акцизний податок. Зокрема — у разі здійснення переобладнання вантажного транспортного засобу, який відповідає товарній позиції 8704 згідно з УКТ ЗЕД, у легковий автомобіль, й інші моторні транспортні засоби, призначені переважно для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів, зазначених у товарній позиції 8702 згідно з УКТ ЗЕД), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони, що після переобладнання відповідають товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД.

Таким чином, у разі звернення до органів внутрішніх справ для реєстрації чи перереєстрації переобладнаного вантажного транспортного засобу в легковий автомобіль Товариство зобов’язане пред’явити документ про відповідність переобладнаного автомобіля вимогам безпеки дорожнього руху та згідно з пп. 222.2.4 ПКУквитанції або платіжні доручення про сплату акцизного податку з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення.

Окрім того, контролери нагадали: керуючись п. 216.11 ПКУ, датою виникнення податкових зобов’язань у разі здійснення переобладнання вантажного транспортного засобу, який відповідає товарній позиції 8704 за УКТ ЗЕД, у легковий автомобіль, який відповідає товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД, є дата видачі документа про відповідність переобладнаного автомобіля вимогам безпеки дорожнього руху. У цьому випадку акцизний податок сплачується власником такого транспортного засобу не пізніше дати подання документів до органу внутрішніх справ України для реєстрації чи перереєстрації такого транспортного засобу.

Акцизний податок щодо переобладнаного автомобіля обчислюється за ставками, визначеними в пп. 215.3.51 ПКУ, розмір яких диференціюється залежно від коду продукції згідно з УКТ ЗЕД, робочого об’єму циліндрів двигуна та терміну експлуатації (нові транспортні засоби, або ті, що використовувалися не більш як/понад 5 років).

Визначена сума акцизного податку сплачується за місцем знаходження (проживання) особи, яка є власником переобладнаного транспортного засобу, за кодом бюджетної класифікації 14020800 «Акцизний податок з вироблених в Україні транспортних засобів — Транспортні засоби (крім мотоциклів і велосипедів)».

Індивідуальна податкова консультація
ГУ ДФС у м. Києві
від 01.06.2017 р. № 447/ІПК/8/26-15-40-04-15

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»