У разі зміни ціни на товар п. 192.1 ПКУ вимагає коригувати суми податкових зобов’язань і податкового кредиту постачальника та покупця шляхом складання й реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до відповідної податкової накладної. Утім якщо податкова накладна складалася до 01.02.2015 р., відомості про неї можуть бути не внесені до ЄРПН. У такому разі неможливо буде зареєструвати в ЄРПН і розрахунок коригування до такої податкової накладної.

Тож згідно з п. 6 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246, розрахунок коригування до податкової накладної, яка складена до 01.02.2015 р. та відомості якої не підлягали внесенню до ЄРПН, підлягає реєстрації після реєстрації такої податкової накладної. Для цього постачальник (продавець) товарів (послуг) повинен протягом доби зареєструвати податкову накладну (незалежно від дати її складення з урахуванням строків давності, установлених ст. 102 ПКУ) та розрахунок коригування до неї.

У разі якщо збільшується сума компенсації вартості товару та водночас із дати отримання платником ПДВ — продавцем попередньої оплати від платника податку — покупця за такий товар минуло понад 1095 днів, то платник ПДВ — продавець складає податкову накладну на суму перевищення збільшеної ціни над сумою отриманої попередньої оплати за товар. Ця податкова накладна підлягає реєстрації в ЄРПН.

Такого висновку дійшла ДФСУ в індивідуальній податковій консультації від 26.05.2017 р. № 380/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Отже, у разі збільшення вартості товару, оплата за який здійснювалася більш ніж 1095 днів назад, постачальник — платник ПДВ має скласти й зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на суму відповідного збільшення. Своєю чергою, розрахунок коригування складати не потрібно.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»