ПДВ. За дотримання платником ПДВ необхідних визначених умов для застосування пільги згідно з пп. 197.1.16 ПКУ операції з безоплатного передання забудовником водопровідних і каналізаційних мереж та споруд із метою подальшого їх передання в комунальну власність міста звільняються від обкладення ПДВ.

Нагадаємо:

Для застосування пільги, передбаченої пп. 197.1.16 ПКУ, необхідне дотримання таких умов:

  • передання об’єктів будь-якої форми власності здійснюється в державну власність або комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або в їх спільну власність, а також на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній чи комунальній власності;
  • передання провадиться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень, рішенням органу державної влади України;
  • передання об’єктів здійснюється безоплатно;
  • передання повинно відбуватися між двома платниками ПДВ або між двома юридичними особами.

Своєю чергою, за вказаними операціями підприємству необхідно врахувати положення п. 198.5 ПКУ та нараховувати «компенсаційні» податкові зобов’язання з ПДВ.

Податок на прибуток. Як відомо, об’єкт обкладення податком на прибуток визначається шляхом коригування бухгалтерського фінрезультату до оподаткування на різниці, передбачені ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).

Положеннями ПКУ не передбачено коригування фінрезультату до оподаткування на різниці по витратах на будівництво мереж і споруд водопостачання та водовідведення, які безоплатно передаються в комунальну власність згідно з рішенням селищної ради.

Отже, такі операції відображаються відповідно до правил бухобліку під час визначення фінрезультату до оподаткування.

Утім за операцією з безоплатного передання товариством мереж і споруд водопостачання та водовідведення в комунальну власність органу місцевого самоврядування як неприбутковій установі виникає різниця, на яку збільшується фінрезультат до оподаткування податкового (звітного) періоду, на суму вартості майна в розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку товариства попереднього звітного року (пп. 140.5.9 ПКУ).

Таке роз’яснення надала ДФСУ в індивідуальній податковій консультації від 23.05.2017 р. № 306/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»