До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається основна сума боргу (кредиту), анульованого (прощеного) за самостійним рішенням кредитора, не пов’язаним із процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, якщо її розмір перевищує в 2016 році 689 грн, що є об’єктом обкладення податком на доходи фізичних осіб та військовим збором. Своєю чергою, у разі дотримання кредитором умов щодо повідомлення боржника про прощення (анулювання) боргу, визначених пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ, такий боржник відображає суму зазначеного доходу в річній податковій декларації й самостійно сплачує ПДФО та військовий збір.

Платник податку під час визначення бази обкладення податком має право за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит), сплатити суми податкового зобов’язання, нараховані на суму боргу (кредиту та/або відсотків), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності, протягом 3-х років починаючи з року, у якому задекларовано суму такого податкового зобов’язання, у порядку, установленому пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ.

Отже, під час розрахунку загального річного доходу за результатами 2016 року платник податків не має право скористатися нормою щодо розстрочення податкових зобов’язань у порядку, установленому пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ.

ДФС у Львівській області

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»