НБУ вдосконалив порядок здійснення банками аналізу інформації про фіноперації у зв’язку з нещодавнім рішенням надати іноземним інвесторам можливість повертати вкладені в Україні кошти.

Нагадаємо: досі було заборонено купувати й перерахувати іноземну валюту, щоб повернути за кордон кошти, отримані іноземними інвесторами від продажу корпоративних прав, певних видів цінних паперів, унаслідок зменшення статутних капіталів юридичних осіб, виходу з господарських товариств іноземних інвесторів. З набранням чинності 12 червня 2017 року постановою Правління від 25.05.2017 р. № 43 цю заборону буде скасовано.

Однак для запобігання відтоку капіталу через тіньові схеми регулятор стежитиме, щоб ці операції відповідали визначеному переліку умов. Власне чим і зумовлено розширення переліку індикаторів операцій, які потребуватимуть поглибленого аналізу та перевірки банками. Якщо раніше до них належали, зокрема, перекази фізичних осіб на суму понад 150 тис. грн і повернення іноземному інвестору дивідендів, то надалі до них належатимуть такі операції:

  • переказ фізичної особи на суму понад 150 тис. грн в еквіваленті (крім соціальних виплат (лікування, навчання, поховання), заробітної плати нерезидентів, і переказу — на суму до 50 тис. дол. США з метою сплати податків, зборів й інших обов’язкових платежів);
  • повернення інвестицій від продажу корпоративних прав або цінних паперів.

Водночас НБУ за результатами опрацювання виявленої під час здійснення нагляду інформації виявив низку ознак, які можуть свідчити про здійснення клієнтами банків фінансових операцій, що містять ознаки фіктивності. Перелік критеріїв для виявлення клієнтів, фінансові операції яких містять ознаки фіктивності, викладено в Додатку до листа від 26.05.2017 р. № 25-0008/37888.

До того ж варто зауважити: наявність у клієнта одного чи декількох критеріїв, що містяться в Додатку до цього листа, не означає, що фінансові операції такого клієнта є фіктивними. Але в таких випадках банкам рекомендовано провести аналіз діяльності такого клієнта на предмет підтвердження чи спростування відповідних підозр. Своєю чергою, клієнт може мати як один критерій, так і декілька взаємопов’язаних між собою критеріїв.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»