Якщо орендар самостійно не укладає договори на споживання комунальних послуг й енергоносіїв із їх безпосередніми постачальниками, а здійснює відшкодування (компенсацію) орендодавцю витрат на їх оплату, то в договорі оренди визначається порядок розрахунку вартості спожитих орендарем комунальних послуг й енергоносіїв та їх оплати (відшкодування, компенсації).

У випадку якщо між орендодавцем й орендарем укладено окремі договори про надання орендарем компенсації витрат, які не включаються орендодавцем до складу орендної плати, а підлягають окремій оплаті (відшкодуванню, компенсації), зокрема за спожиті орендарем комунальні послуги й енергоносії, то суми коштів, сплачених (відшкодованих, компенсованих) за такими договорами, не включаються орендодавцем до бази оподаткування послуги з оренди рухомого/нерухомого майна, оскільки є окремими самостійними операціями з постачання відповідних товарів (пп. 14.1.191 ПКУ електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, віднесені до категорії товарів) чи послуг і розглядаються як окремий об’єкт оподаткування.

Утім ДФСУ в індивідуальній податковій консультації від 18.05.2017 р. № 272/6/99-99-15-03-02-15/ІПК заявила: відшкодування (компенсація) витрат за споживання електроенергії, природного газу, включаючи витрати на його транспортування, обслуговування газової мережі та водопостачання за своєю суттю є відшкодуванням (компенсацією) окремих елементів витрат, з яких складається вартість послуги з оренди майна. Таким чином, відшкодування (компенсація) таких витрат є оплатою частини вартості послуги з оренди майна.

Тобто податківці пропонують для суми компенсації комунальних послуг зазначати код послуги за ДКПП — 68.20 «Послуги щодо оренди й експлуатування власної чи взятої у лізинг нерухомості».

Свою позицію стосовно цього питання ми виклали в матеріалі «Орендар відшкодовує вартість комунальних послуг: які коди вказувати в податковій накладній» газети № 67/2017.

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»