Закон про бухоблік було прийнято майже 20 років тому, і наразі його положення потребують істотного доопрацювання, особливо в умовах усе більшої співпраці України з країнами ЄС. Із 2015 року ведеться робота над приведенням вітчизняної бухгалтерської «конституції» у відповідність до Директиви 2013/34/ЄС.

На минулому тижні під головуванням Голови Комітету з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної відбулася підсумкова нарада щодо законопроекту № 4646 «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Нагадаємо, загаданий законопроект передбачає:

1) нову класифікацію підприємств для цілей бухобліку та фінзвітності;

2) обов’язковість застосування МСФЗ для складання звітності підприємств:

  • які становлять суспільний інтерес;
  • які здійснюють видобування корисних копалин загальнодержавного значення;
  • які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається Кабміном;

3) обов’язкове оприлюднення перевіреної аудитором фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, суб’єктів природних монополій на загальнодержавному ринку, а також підприємств, що здійснюють видобування корисних копалин загальнодержавного значення;

4) поширення Закону про бухоблік на облік у бюджетній сфері.

Крім того, на засіданні розглядався законопроект «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» (№ 6016), який передбачає принципово нову систему суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, а також гармонізацію норми українського законодавства про аудиторську діяльність із законодавством Європейського Союзу.

Серед питань, які потребують доопрацювання при розгляді законопроекту до другого читання, такі:

1. Уточнення механізму фінансування органу суспільного нагляду, Аудиторської палати (перехід на змішану модель фінансування за рахунок фіксованого внеску та змінної складової).

2. Приведення у відповідність інших законів щодо визначення вимог до суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності.

3. Відтермінування накладення стягнень і перегляд (зменшення) їхніх розмірів у частині відповідальності аудиторів.

4. Уточнення механізму страхування професійної відповідальності аудиторів та переліку неаудиторських послуг.

У понеділок Ніна Южаніна звернулася до Голови ВР із проханням розглянути на засіданні Верховної Ради 25 травня законопроекти № 4646 та № 6016.

«Законопроект (№ 6016 – ред.) опрацьовується в Комітеті більше року, його очікує широке коло експертів. Цей законопроект є обов’язковим маяком по Угоді про Асоціацію з ЄС. У середу, 24 травня, ми проведемо засідання Комітету й подамо на розгляд Парламенту», — додала Южаніна.

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»