Відповідно до п. 197.8 ПКУ, звільняються від обкладення ПДВ операції з постачання послуг із перевезення (переміщення) пасажирів і вантажів транзитом через митну територію України, а також постачання послуг, пов’язаних із таким перевезенням (переміщенням).

Своєю чергою, згідно зі ст. 1 Закону України «Про транзит вантажів» від 20.10.1999 р. № 1172-ХІV (даліЗакон № 1172) транзит вантажів — це перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України, а транзитні послуги (роботи) — це безпосередньо пов’язана з транзитом вантажів підприємницька діяльність учасників транзиту, що здійснюється в межах договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедитування, доручення, агентських угод тощо.

Згідно зі ст. 7 Закону № 1172, транзитні послуги (роботи) призначаються для споживання та використання за межами митної території України й надаються (виконуються) на підставі відповідних дво- чи багатосторонніх договорів (контрактів) між учасниками транзиту.

При цьому учасниками транзиту є вантажовласники та суб’єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти тощо), які в установленому порядку надають (виконують) транзитні послуги (роботи), — ст. 1 Закону № 1172.

Отже, з метою застосування п. 197.8 ПКУ під час надання послуг, пов’язаних із транзитним перевезенням вантажів, однією зі сторін договору, на підставі якого надаються такі послуги, повинен бути вантажовласник (отримувач транзитних послуг).

Послуги, які надаються сторонніми організаціями та на підставі окремих договорів підприємству, що надає послуги, пов’язані з транзитним перевезенням вантажів, не звільняються від обкладення ПДВ на підставі п. 197.8 ПКУ.

Таке роз’яснення надала ДФСУ в індивідуальній податковій консультації від 17.05.2017 р. № 221/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»