Прем’єр-міністр України на засіданні Уряду 17 травня представив основні положення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій», який пропонує Уряд у рамках пенсійної системи, котра має запрацювати після ухвалення українським Парламентом із 1 жовтня 2017 року.

Першим кроком пенсійна реформа, запропонована Урядом, передбачає осучаснення пенсій. Для цього Уряд запроваджує єдині правила визначення розмірів пенсійних виплат.

Запроваджується нова формула нарахування пенсій за єдиним підходом для «старих» і «нових» пенсіонерів із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн (раніше — залежно від року призначення пенсії — від 1197,91 грн до 3764,40 грн). Тобто показник, за яким розраховуються пенсії, буде підвищено майже втричі. У результаті підвищення пенсій у випадку здійснення осучаснення зарплати до 3764,40 грн понад 5 млн українських пенсіонерів із 1 жовтня 2017 року після ухвалення цього законопроекту Парламентом отримають підвищення пенсій від 200 грн і понад 1 тис. грн щомісяця, з них близько 4 млн українських пенсіонерів — отримають від 300 грн, і понад 1 тис. грн підвищення щомісяця, підкреслив Прем’єр-міністр.

Прем’єр-міністр наголосив: розроблюючи пенсійну реформу, Уряду вдалося уникнути підвищення пенсійного віку. «Пенсійний вік лишається на рівні 60 років для людей, які мають страховий стаж 25 років», — зазначив Глава Уряду.

Своєю чергою, запроваджується гнучкий коридор пенсійного віку та можливості компенсації відсутнього страхового стажу: громадяни, яким не вистачає років стажу, щоб задовольнити вимогу стосовно мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більш ніж 5 років). «Пенсійна система — це не соціальна допомога, це внески людини, яка працює, для забезпечення своєї старості. Фактично так працюють усі пенсійні системи світу», — підкреслив Глава Уряду.

Уряд також передбачив скасування особливих умов виходу на пенсію, крім військовослужбовців. У цьому контексті передбачено замінити механізм відшкодування пенсій за віком на пільгових умовах на сплату роботодавцем підвищеної ставки єдиного внеску розміром 15 та 7% за працівників, зайнятих на роботах, передбачених Списками № 1 та № 2, що будуть розширені, та запровадження з 1 січня 2019 року через Накопичувальний пенсійний фонд накопичувальних професійних пенсійних програм для окремих категорій осіб віком молодше 35 років.

Також із 1 січня 2018 року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту й інших, «яким було вигідніше вийти на пенсію через низьку заробітну плату».

Уряд пропонує скасувати обмеження розміру пенсій працюючим пенсіонерам (85% від розміру пенсії, але не менш як 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили непрацездатність).

До того ж у законопроекті передбачено автоматичну норму щодо щорічної індексації (перерахунку) пенсій для захисту від інфляції: з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи, але не менш ніж на 50% зростання середньомісячних зарплат за 3 роки та на 50% індексу споживчих цін.

Крім того, Уряд пропонує передбачити на 2017 рік друге підвищення соціальних стандартів на 5% із 1 жовтня, а не з 1 грудня, як було заплановано Державним бюджетом. Таким чином, ця реформа з 1 жовтня дозволить підвищити пенсії 9 млн українських пенсіонерів із 12 млн.

За повідомленням Урядового порталу

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»