Об’єктом обкладення ПДВ є операції платників податку, у т.ч. із постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ (п. 185.1 ПКУ).

У п. 186.4 ПКУ визначено: місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у п.п. 186.2 і 186.3 ПКУ.

Своєю чергою, порука є видом забезпечення виконання зобов’язання, що полягає в добровільному взятті поручителем на себе зобов’язань солідарного боржника, якщо договором поруки не встановлено додаткової відповідальності поручителя (гл. 49 Цивільного кодексу України, даліЦКУ).

Згідно зі ст. 553 ЦКУ, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов’язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов’язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов’язання частково чи в повному обсязі.

Тож порука не може належати до посередницьких послуг, адже посередницькі послуги (зобов’язання) оформлюються згідно з договором доручення, договором комісії (консигнації), агентським договором і договором довірчого управління.

Оскільки порука не належить до посередницьких послуг (місце постачання яких визначено як місце, у якому отримувач посередницьких послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання, відповідно до пп. «є» п. 186.3 ПКУ), то місце їх надання визначається за правилами п. 186.4 ПКУ, тобто за місцем реєстрації постачальника (поручителя).

Таким чином, якщо поручитель є резидентом України, то місцем постачання послуг за договором поруки буде митна територія України, а отже — ця операція обкладатиметься ПДВ.

Таке роз’яснення було надано Офісом великих платників податків ДФС в індивідуальній податковій консультації від 12.05.2017 р. № 144/ІПК/28-10-01-03-11.

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»