Указом Президента України від 15.05.2017 р. № 133/2017 уводиться в дію рішення РНБО від 28.04.2017 р. «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Ці санкції поширюються, зокрема, і на програмні продукти «1С», через що в бухгалтерів, керівників підприємств та бізнесу загалом, які користуються програмою «1С», виникло запитання: як бути далі? Чи можна надалі використовувати програмні продукти «1С», як довго ними ще можна користуватися та що за це загрожує? З’ясуймо все це…

Перше, головне та найважливіше твердження, яке слід усвідомити всім користувачам «1С», — під санкції потрапив не програмний продукт «1С», а юрособа — виробник програми (ТзОВ «1С», зареєстроване в Москві) і лише деякі юрособи – франчайзери, дилери та дистриб’ютори продукту.

Своєю чергою, варто завважити, що на ринку України працює близько 500 дилерів і франчайзерів програми, тож цілком логічно постає запитання: чи можна надалі використовувати програму «1С», якщо вона придбана й обслуговується фірмою, яка не потрапила до санкційного списку?

Зважаючи на те що проблема так чи інакше має політичний окрас, у перші дні появи санкційного списку важко спрогнозувати, як далі розвиватиметься ситуація.

Тому наразі спробуймо просто проаналізувати чинну правову базу та зважити всі ризики. Для цього насамперед проаналізуймо перелік обмежувальних заходів, розміщених у додатку 2 до Рішення РНБО (див. таблицю).

Таблиця

Перелік санкційних заходів РНБО щодо юросіб — розробника, дистриб’юторів
та франчайзерів програми «1С»

Вид санкціонного заходу

На кого поширюється

1) блокування активів — тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном

Стосується винятково юросіб, що потрапили до санкційного списку, та не стосується користувачів програми

2) обмеження торговельних операцій

3) запобігання виведенню капіталів за межі України

4) зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань

5) обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування

Захід, який потребує уваги

6) припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави

Стосується винятково юросіб, що потрапили до санкційного списку, та не стосується користувачів програми

7) заборона передання технологій, прав на об’єкти права інтелектуальної власності

Захід, який потребує уваги

8) запобігання виведенню капіталів за межі України

Стосується винятково ТзОВ «1С» (Москва)

Зважаючи на викладений вище перелік санкційних заходів, кінцевого користувача продуктами «1С» мають цікавити лише п. 5 та п. 7.

Обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування. «1С» — це не лише офлайнова програма для ведення бухобліку. За допомогою програмних продуктів «1С» відбувається, зокрема, електронний обмін документами з контрагентами. А запровадження рішенням РНБО обмеження на використання телекомунікаційних мереж загального користування ставить під загрозу цей сервіс.

Яким чином ця заборона реалізовуватиметься — наразі важко сказати. Можливо, це буде зроблено по аналогії з «Вконтакте» та «Однокласниками». Це ресурси, до яких інтернет-провайдерам РНБО заборонила надавати доступ користувачам Інтернету.

Заборона передання технологій, прав на об’єкти права інтелектуальної власності

Об’єктом права інтелектуальної власності, а саме авторського, є в тому числі й комп’ютерна програма (ч. 1 ст. 420 ЦКУ, п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р. № 3792-XII, далі — Закон № 3792).

Комп’ютерна програма — набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів або в будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп’ютером, які приводять його в дію для досягнення певної мети чи результату (це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладну програму, виражені у вихідному чи об’єктному кодах) (ч. 1 ст. 1 Закону № 3792).

Оскільки продукти «1С» за своєю суттю є програмним забезпеченням і підпадають під визначення «комп’ютерна програма», можна однозначно стверджувати: передання прав на такі продукти суб’єктами, що потрапили під санкції, заборонено.

Та що вважати переданням права в контексті рішення РНБО — це одноразова дія чи тривалий процес?

Тобто заборона стосується лише кожного наступного факту передання прав на програмне забезпечення (або його оновлень) після того, як санкції запрацюють, або ж наявність чинного ліцензійного договору вже свідчить про триваюче передання права на комп’ютерну програму.

Простіше кажучи: бухгалтер може користуватися програмою «1С», придбаною до набрання чинності рішенням РНБО, чи санкції стосуються абсолютно всіх програм (придбаних до та після запровадження санкцій)?

Одразу зазначимо, що ми схиляємося до першого варіанта (придбані ліцензії до набрання чинності рішенням РНБО — поза санкціями).

Звісно, можна говорити, що з набранням чинності санкціями договірні відносини між сторонами припиняться на підставі ст. 607 ЦКУ.

Довідково

Зобов’язання припиняється неможливістю його виконання у зв’язку з обставиною, за яку жодна зі сторін не відповідає.

(ч. 1 ст. 607 ЦКУ)

Логіка така:

Рішення РНБО = обставина, за яку сторони не відповідають, як наслідок –› неможливо виконати зобов’язання (постачальник програмного забезпечення втрачає право провадити відповідну діяльність), як наслідок –› зобов’язання припиняється. А отже, використання програми — поза законом.

Однак дуже сумнівно, що до цього дійде на практиці.

Відтак, вважаємо, що суб’єкти господарювання, які отримали програмне забезпечення до набрання чинності санкціями, можуть безперешкодно та безпечно використовувати його й надалі.

А як бути з прийняттям оновлень?

З одного боку — отримувати такі послуги від юросіб, до яких застосовано санкції, ми б не радили: діяльність таких суб’єктів господарювання буде ЗАВІДОМО НЕЗАКОННОЮ. Проте, з іншого боку — до отримувачів оновлення чинним законодавством наразі не передбачено жодних санкцій.

А що ж із тими підприємствами, котрі не потрапили до «санкційного» списку, проте здійснюють технологічний супровід продуктів «1С»?

Прямої заборони на співпрацю із суб’єктами господарювання, що надають послуги, пов’язані з продуктом «1С», немає. Однак варто усвідомлювати: для того аби на законних підставах супроводжувати продукти «1С», у відповідних суб’єктів господарювання мають існувати (напряму чи опосередковано) договірні відносини з власником прав на об’єкт права інтелектуальної власності, тобто суб’єктом, до якого застосовані санкції. Тож, як із цієї ситуації вийде «1С» — побачимо згодом. Принаймні, із цього приводу тішить повідомлення на офіційному сайті «http://1c.ua»:

«Партнери 1С: Франчайзі продовжують надавати послуги з оновлення продуктів й інформаційно-технологічної підтримки користувачів програмних продуктів 1С: Підприємства».

Також на практиці доволі поширений варіант, коли підприємство придбало програмне забезпечення «1С», а його обслуговування та доопрацювання здійснює, наприклад, ФОП, який жодним чином не пов’язаний ні з ТзОВ «1С», ні з іншими дилерами, дистриб’юторами чи франчайзерами програми. Водночас наразі притягти підприємство чи ФОП до відповідальності неможливо.

Отже, ми провели аналіз ситуації, виходячи з наявних станом натепер офіційних документів і НПА. Проте цілком очевидно, що на нас чекає довгий шлях боротьби за виживання компанії «1С» на українському ринку. Ми обов’язково триматимемо руку на пульсі в цьому резонансному питанні й першими повідомлятимемо про всі зрушення щодо нього.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»