Згідно з п. 187.1 ПКУ, датою виникнення податкових зобов’язань із постачання товарів/послуг вважається дата «першої події», а саме:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню,

або

  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформленої відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Своєю чергою, відповідно до п. 2 постанови Правління Національного банку України «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 13.12.2016 р. № 410 (даліПостанова № 410), установлено вимогу щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті з-за кордону на користь юридичних осіб, які не є вповноваженими банками, фізосіб-підприємців, іноземних представництв (окрім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України.

Такі надходження в іноземній валюті підлягають обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у т.ч. безпосередньо НБУ, у розмірі 65%. Уповноважений банк зобов’язаний попередньо зараховувати надходження в іноземній валюті, на які згідно з п. 2 Постанови № 410 поширюється вимога щодо обов’язкового продажу, на окремий аналітичний рахунок балансового рахунка 2603 «Розподільчі рахунки суб’єктів господарювання» (далі — розподільчий рахунок).

Уповноважений банк зобов’язаний здійснити обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті відповідно до вимог п. 2 Постанови № 410 без доручення клієнта та винятково наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок. Решта надходжень в іноземній валюті (35%) лишається в розпорядженні резидентів та нерезидентів і використовується ними згідно з правилами валютного регулювання.

Таким чином, датою надходження виручки в іноземній валюті є дата надходження коштів на поточний рахунок резидента.

Зважаючи на викладене вище, датою виникнення податкових зобов’язань із ПДВ під час отримання попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті за надані нерезиденту послуги на митній території України є дата надходження коштів на поточний рахунок: у національній валюті, яка надійшла від обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України, та в іноземній валюті, перерахованій у гривні за офіційним курсом Національного банку України на дату надходження її на такий рахунок.

Це роз’яснення надано ГУ ДФС у Полтавськiй областi в індивідуальній податковій консультації від 28.04.2017 р. № 26/ІПК/16-31-12-01-34. Ідентичне роз’яснення опубліковано також у підкатегорії 101.06 системи «ЗІР».

 

 

 

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»