Податкова накладна складається в день виникнення податкових зобов’язань із ПДВ у платника ПДВ — постачальника товарів/послуг, визначених відповідно до п. 187.1 ПКУ (за правилом «першої події»).

Тож у разі здійснення платником ПДВ — постачальником (продавцем) товарів/послуг операції з постачання товарів/послуг податкова накладна, складена іншою датою, ніж дата «першої події» за такою операцією, є помилково складеною податковою накладною.

При цьому помилка в даті складання податкової накладної не може бути виправлена шляхом подання розрахунку коригування із зазначенням правильної дати складання такої податкової накладної.

Отже, якщо платником податку при здійсненні операцій із постачання товарів/послуг було складено податкову накладну іншою датою, ніж дата «першої події» за такою операцією, тобто помилкову податкову накладну, то з метою виправлення допущеної помилки на дату її виявлення такий платник податку може скласти розрахунок коригування до такої помилкової податкової накладної, у якому усі числові показники зазначити зі знаком «-». Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем (отримувачем) товарів/послуг, на якого було складено таку помилкову податкову накладну.

Одночасно із цим платник податку складає нову податкову накладну за такою операцією із зазначенням у такій податковій накладній дати складання, що відповідає даті настання «першої події» за такою операцією.

Це роз’яснення було надано в індивідуальній податковій консультації ДФСУ від 05.05.2017 р. № 89/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Така позиція контролерів не може не радувати. Адже раніше часто траплялися випадки, коли ДФС радила залишати все як є, — не відображати таку податкову накладну в декларації з ПДВ і не анулювати її в ЄРПН (див., наприклад, лист ДФСУ від 18.09.2015 р. № 21988/10/28-10-06-11). Про це ми розповідали в матеріалі «Помилка в даті складання податкової накладної: чи можна скласти розрахунок коригування» газети № 175/2016.

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»