Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Така вимога передбачена п. 201.7 ПКУ та п. 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну України від 31.12.2015 р. № 1307.

Водночас податкова накладна повинна містити ідентичні показники (номенклатуру товарів/послуг продавця, одиниці виміру товару/послуги, кількість, ціну постачання одиниці товару/послуги) тим, що вказані в первинних документах і в частині, яка оплачена контрагентом-покупцем або яка фактично виконана постачальником послуг.

Тобто в графі 2 податкової накладної «Номенклатура товарів/послуг продавця» указуються дані в розрізі номенклатури постачання товарів/послуг, а саме повинен бути відображений перелік наданих послуг.

До графи 6 «Кількість (об’єм, обсяг)» податкової накладної вносяться дані щодо кількості (об’єму, обсягу) постачання товарів/послуг. У разі складання податкової накладної на повне постачання послуги чи на суму коштів, що надійшла на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) у повному обсязі, у графі 6 податкової накладної зазначається «1». У разі складання податкової накладної на часткове постачання послуги або в разі отримання суми попередньої оплати в частковому розмірі договірної вартості послуги в графі 6 зазначається відповідна частка наданої (оплаченої) послуги у вигляді десяткового дробу.

Тому складання податкових накладних на повне постачання послуги в разі отримання часткової попередньої оплати послуг не відповідає нормам ПКУ та не надає можливості ідентифікувати операції. У разі складання таких податкових накладних постачальником покупець не має підстав для віднесення зазначених у них сум ПДВ до податкового кредиту, оскільки такі податкові накладні не відповідають первинним документам згідно з п. 44.1 ПКУ.

Тобто порушенням порядку заповнення податкової накладної є невідповідність показників, які зазначені в податковій накладній, умовам їх фактичного постачання (номенклатурі, кількості товарів/послуг тощо), які підтверджені первинними документами.

Таке роз’яснення наведено в листі ГУ ДФС у Чернігівській області від 20.04.2017 р. № 1464/10/25-01-12-01-09.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»