Минулого року за підтримки Національного банку було підготовлено два законопроекти, які мають забезпечити в Україні протидію зменшенню податкової бази та переміщенню прибутків за кордон (BEPS) з урахуванням міжнародних ініціатив ОЕСР.

Вони передбачають запровадження 5-ти ключових і найбільш нагальних із 15-ти рекомендацій протидії BEPS:

  • розкриття фізичними особами — резидентами України своєї участі в іноземних компаніях, які вони контролюють (КІК);
  • обмеження витрат за фінансовими операціями з пов’язаними особами;
  • запобігання зловживанням із застосуванням договорів про усунення подвійного оподаткування;
  • запобігання уникненню визнання статусу постійного представництва;
  • запровадження розкриття інформації про структуру міжнародних груп компаній.

Для практичної реалізації цих рекомендацій Україні необхідно приєднатися до автоматичного обміну фінансовою інформацією на основі Конвенції щодо взаємної адміністративної допомоги в податкових справах, яку ратифікувала Україна.

Також для того, щоб надати стимулу бізнесу декларувати контроль за КІК, Національний банк має намір у разі запровадження зазначених принципів протидії BEPS провести валютну амністію. Вона передбачає, що фізичні особи, які задекларують частки в КІК, будуть звільнені від застосування штрафних санкцій за порушення режиму іноземного інвестування за кордон і легалізації часток у КІК.

Крім того, НБУ підтримує запровадження «разового декларування». Цей внутрішній регуляторний крок сприятиме як валютній лібералізації, так і розширенню податкової бази в майбутньому.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»