Під час обшуку, проведеного в рамках досудового розслідування Управлінням СБУ в Луганській області, було вилучено грошові кошти. Згодом, після закриття кримінального провадження, слідчий суддя виніс ухвалу про повернення грошей власнику. Однак судді ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ установили, що вилучені кошти не передано на зберігання до банку або в касу фінансового підрозділу Управління, натомість вони зберігалися в особистому сейфі слідчого, унаслідок чого після захоплення будівлі УСБУ в Луганській області незаконними збройними формуваннями ці кошти зникли. Своєю бездіяльністю слідчий завдав позивачеві майнової та моральної шкоди, яку позивач просила стягнути в судовому порядку (див. ухвалу від 21.09.2016 р. у справі № 753/8302/15-ц). Водночас, оскільки шкоди завдано неправомірними діями працівників Управління СБУ в Луганській області, воно повинно відповідати за завдану шкоду відповідно до ст. 1172 ЦКУ.

Нагадаємо!

Відповідно до ч. 6 ст. 1176 ЦКУ, шкода, завдана фізичній або юридичній особі внаслідок іншої незаконної дії або бездіяльності чи незаконного рішення органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, органу досудового розслідування, прокуратури чи суду, відшкодовується на загальних підставах.

Отже, такі збитки відповідно до законодавства компенсуються за рахунок державного бюджету Службою безпеки України (ч.ч. 2 і 3 ст. 35 Закону про СБУ).

Своєю чергою, ВСУ дійшов висновку, що співробітники СБУ, які виконують свої обов’язки відповідно до наданих законодавством повноважень і в рамках закону, не несуть відповідальності за завдані майнові збитки. Згідно з п. 3 Порядку , рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів винятково органами Казначейства в порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів — із попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників — у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

 Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845.

Тому Ухвалу ВССУ скасовано, а справу повернено на розгляд до суду першої інстанції.

Постанова ВСУ від 12.04.2017 р. № 6-3014цс16

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»