Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми (ст. 625 ЦКУ).

Відповідно до норм чинного законодавства, інфляційне нарахування та 3% річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів й отриманні компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

У листі від 14.04.2017 р. № 8030/6/99-99-13-02-03-15 фіскали повідомляють, що вказані вище суми не обкладаються ПДФО та військовим збором.

Водночас до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді пені, яка є складовою неустойки, та моральної шкоди, крім шкоди, завданої життю та здоров’ю.

Юридична особа — страховик під час нарахування (виплати) платнику податку вказаних сум має виконати всі функції податкового агента, установлені ПКУ.

Своєю чергою, згідно з п. 18.2 ПКУ податковий агент прирівнюється до платників податку та має право й виконує обов’язки, установлені Кодексом для платників податків.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»