Фахівці Міндоходів, керуючись ст. 192 ПКУ, нагадали, за яких умов продавець і покупець мають відкоригувати свої податкові зобов’язання та податковий кредит. Не забули фахівці й про складання в таких випадках розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної.

Утім уваги платників заслуговує інший факт, а саме: під час здійснення перерахунку у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, або під час повернення постачальником суми попередньої оплати суми податкових зобов’язань і податкового кредиту постачальника та отримувача повинні бути відкориговані одночасно в тому звітному періоді, на який припадає дата отримання та підписання отримувачем розрахунку.

Водночас якщо покупець відмовляється підписувати розрахунок коригування та відкоригувати свій податковий кредит, то законодавчі підстави для коригування податкових зобов’язань у постачальника відсутні.

Проте поряд із цим контролери радять не зволікати покупцям та «самостійно здійснити коригування сум податкового кредиту за результатами податкового періоду, протягом якого відбулося повернення ним товарів (отриманих за них коштів) незалежно від факту отримання розрахунку коригування» у разі, якщо продавцем із будь-яких причин не було надано розрахунок коригування (див. роз’яснення в підкатегорії 101.23 ЄБПЗ).

Свої міркування з цього приводу ми докладно описали в матеріалі: «Покупець повернув товар в одному періоді, а розрахунок коригування підписав в іншому: коли продавцю зменшувати податкові зобов’язання з ПДВ».

Лист Міндоходів України від 26.09.2013 р. № 11981/6/99-99-19-04-02-15

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»