У зв’язку з унесеними з 2017 року змінами до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VІ виникла необхідність приведення у відповідність діючої редакції Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування й Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Тож Мінфін розробив проекти змін до вказаних документів, якими пропонується викласти їх у нових редакціях.

Зокрема, у наведеній Інструкції з’являться норми, які передбачають:

1. Нарахування ЄСВ із розрахунку мінімальної зарплати проводиться за умови перебування в трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця згідно з індивідуальним графіком роботи.

2. Днем сплати ЄСВ у разі його сплати готівкою вважатиметься день прийняття до виконання банком або іншою установою — членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі, незалежно від часу їх зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

3. Суми ЄСВ, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються підприємцями (окрім спрощенців) при остаточному розрахунку, який здійснюється ними за календарний рік до 10 лютого наступного року, що настає за роком, за який сплачується ЄСВ.

4. Суми ЄСВ, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються особами, які провадять незалежну професійну діяльність, при остаточному розрахунку, який здійснюється ними за календарний рік, до 01 травня наступного року, що настає за роком, за який сплачується ЄСВ.

5. Обчислення і строки сплати ЄСВ самозайнятими особами у разі зняття їх з обліку в органах доходів і зборів:

1) для підприємців останнім періодом, за який необхідно обчислити та сплатити ЄСВ, буде період із дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності. ЄСВ сплачується до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності;

2) для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, останнім періодом, за який необхідно обчислити та сплатити ЄСВ, буде період із дня закінчення попереднього звітного періоду до дня надходження до органу доходів і зборів заяви про зняття з обліку платника ЄСВ. ЄСВ сплачується до дня надходження до органу доходів і зборів заяви про зняття з обліку платника ЄСВ.

При цьому зазначені платники користуються правами, виконують обов’язки та несуть відповідальність, що передбачені для платника ЄСВ у частині діяльності, яка провадилася ними як платниками ЄСВ.

Також буде викладено в новій редакції Звіт із ЄСВ, а в Порядку подання Звіту з ЄСВ додано норми, за якими:

1. Тип нарахувань 13 застосовується для сум у поточному звітному місяці за попередні лише в таких випадках:

  • при перерахунку сум допомоги по тимчасовій непрацездатності;
  • при перерахунку сум у зв'язку з вагітністю та пологами;
  • при перерахунку сум заробітку (доходу), що пов'язані з уточненням кількості відпрацьованого часу.

2. Чинним вважається останній електронний або паперовий Звіт із ЄСВ, поданий страхувальником до закінчення строків подання звітності, який пройшов всі контролі в органах доходів і зборів та вдало завантажений у Пенсійному фонді України.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»