За правилами ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ, ФОПи (на загальній та спрощеній системі оподаткування) звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами й отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками ЄСВ лише за умови їх добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

ТО ДФС у Закарпатській області зазначив, що наведеними нормами визначено дві умови звільнення платника від сплати єдиного внеску:

  • наявність в особи статусу пенсіонера за віком або інваліда;
  • факт отримання відповідно до закону пенсії або соціальної допомоги.

Умови призначення пенсії за віком установлено ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, згідно з якою особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60-річного віку та за наявності страхового стажу не менш ніж 15 років.

Отже, як наголошують податківці, якщо фізособі-підприємцю незалежно від системи оподаткування з 01.03.2017 р. призначено пенсію за віком, то останнім періодом, за який необхідно сплатити єдиний внесок, будуть січень та лютий 2017 року. Починаючи з березня 2017 року сплачувати єдиний внесок зазначеній особі за себе не потрібно.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»