Згідно з правилами пп. 170.9.1 ПКУ, не є доходом фізособи сума відшкодованих йому витрат на відрядження в межах фактичних витрат, зокрема, на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження та назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті), оплату вартості проживання в готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень.

Зазначені вище витрати звільнені від оподаткування лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат, зокрема транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності посадкового талона, якщо його обов’язковість передбачена правилами перевезення на відповідному виді транспорту, та розрахункових документів про їх придбання за всіма видами транспорту, в тому числі чартерних рейсів, рахунків, отриманих із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи, у тому числі бронювання місць у місцях проживання, тощо.

Перше, на що звернули увагу податківці, — положеннями пп. 170.9.1 ПКУ не передбачено обмежень щодо найму житлового приміщення у ФОПів.

Тому за наявності рахунків, отриманих від ФОПа, та розрахункових документів, що підтверджують надання послуг із проживання, такі витрати не включаються в доходу відрядженої особи.

Окрім того, фахівці ДФС наголосили, що посадковий документ, перевізний документ, документ на повернення та документ на послуги, роздруковані на паперовому носії, є розрахунковими документами (транспортними квитками).

Детальніше про те, якими документами підтвердити витрати у відрядженні, читайте в матеріалі «Дозволені витрати у відрядженні й підтвердні документи» газети № 162/2016.

Лист ДФС від 24.03.2017 р.  № 5972/6/99-99-13-02-03-15

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»