Рухомими речами (майном) є речі (майно), які можна вільно переміщувати в просторі. Детальніше визначення рухомого майна наведено в п. 3 Нацстандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою КМУ від 10.09.2003 р. № 1440. А саме: рухоме майно — це матеріальні об’єкти, які можуть бути переміщені без заподіяння їм шкоди. До рухомого майна належить майно в матеріальній формі, яке не є нерухомістю.

Щодо відображення у формі № 1ДФ доходу від надання в оренду рухомого майна, є певна невизначеність. Проблема полягає в тому, що для нерухомого майна довідником ознак доходу чітко прописана ознака «106».

Щодо рухомого майна спеціальної ознаки не передбачено. ТО ДФС у Закарпатській області на своєму офіційному сайті нещодавно повідомив, що сума орендних платежів, які виплачуються податковим агентом на користь фізичних осіб на підставі договорів оренди рухомого майна (транспортний засіб, обладнання, устаткування, інше майно), відображається ним у формі № 1ДФ з ознакою доходу «127» (Іншi доходи). Це не нова позиція контролерів. Таку ж точку зору вони висловлювали й раніше, зокрема в листі ДФС від 01.09.2015 р. № 18655/6/99-99-17-03-03-15.

Ми ж схиляємося до дещо іншої точки зору. Річ у тім, що договір оренди, укладений із фізособою, — це фактично цивільно-правовий договір, особливості укладання якого регулюються гл. 58 ЦКУ. Саме тому, вважаємо, правильніше в цьому випадку використовувати ознаку «102» (Суми винагород відповідно до умов ЦПД).

Детальніше про це — у матеріалі «Яку ознаку доходу використовувати у формі № 1ДФ під час виплати доходу від оренди рухомого майна?» газети «Інтерактивна бухгалтерія» № 132/2016.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»