Національний банк спростив порядок реєстрації договорів про залучення резидентами кредитів/позик в іноземній валюті від нерезидентів.

По-перше, спрощено реєстраційні процедури в разі зміни кредитора з резидента на нерезидента за кредитним договором/договором позики. А саме — розширено перелік учасників такого договору, що мають право звертатися до банків із метою ініціювання відповідних реєстраційних процедур. Відтепер реєстрація чи внесення змін у договори в таких випадках може відбуватися за зверненням — як за зверненням резидента-позичальника, так і за зверненням нерезидента-кредитора й уповноваженого банку — первісного кредитора. Зокрема за:

  • зверненням нерезидентів-кредиторів — у разі заміни нерезидента-кредитора на іншого нерезидента;
  • зверненням уповноваженого банку — у разі заміни кредитора (уповноваженого банку) на нерезидента — нового кредитора.

По-друге, передбачено запровадження нової автоматизованої системи реєстрації договорів про отримання резидентами кредитів/позик в іноземній валюті від нерезидентів. Нова система, зокрема, передбачає:

  • здійснення Національним банком реєстрації договорів у «заявницькому» режимі шляхом автоматичного занесення до електронного реєстру відповідного запису на основі даних щодо договору, наданих уповноваженим банком;
  • доступ уповноваженим банкам до електронного реєстру та право самостійно інформувати резидентів-позичальників щодо проведеної реєстрації;
  • здійснення вповноваженими банками під час проведення операцій за договорами контролю за дотриманням вимог законодавства, зокрема, щодо максимальної процентної ставки;
  • проведення попереднього аналізу та перевірки департаментом фінансового моніторингу Національного банку договорів, що містять ознаки ризикової діяльності (за відсутності загроз — департамент передаватиме договір для реєстрації в загальному автоматичному порядку);
  • спрощення переліку підстав для анулювання реєстрації. Відтепер Національний банк не анулюватиме реєстрацію договору в разі неотримання статистичної інформації про операції за ним упродовж 90 днів.

По-третє, скасовано вимогу обов’язкового подання резидентами-позичальниками довідки Національного банку про обсяг фактично одержаного кредиту й стан погашення заборгованості за ним. Таку довідку резиденти-позичальники мали подавати до вповноваженого банку у випадку розміщення ними залучених коштів в іноземній валюті на рахунку за межами України.

Зазначені зміни передбачені постановою Правління Національного банку України від 23.03.2017 р. № 26 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України». Окреслені зміни набувають чинності 10.04.2017 р., загалом Постанова № 26 — із 25.03.2017 р.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»