Новини публікуються мовою оригіналу

Мінсоцполітики повідомила на Урядовому порталі: якщо сума зекономлених субсидій за комунальну послугу більша, ніж обов’язковий щомісячний платіж, і в платіжці відображено «до сплати: 0», то субсидіанти, а це переважно ті, які ведуть економне енергоспоживання, мають право не сплачувати додаткові кошти за спожиті газ, тепло, електроенергію чи воду.

У разі якщо сім’я використала менше, ніж установлено соціальним нормативом, у наступному місяці вона має законне право на те, щоб зекономлені кошти були зараховані в рахунок наступних платежів, у т.ч. обов’язкової плати за комуналку.

Скажімо, у грудні обов’язковий платіж становить 1000 грн за соціальною нормою 400 кубів газу, а фактично використано лише 300 кубів. Залишок — вартість 100 кубів — можна використати в наступному місяці. Своєю чергою, не потрібно нікому нічого повідомляти — ці суми постачальниками комунальних послуг повинні зазначатися в платіжці як переплата (із мінусом).

У решті випадків громадяни, які користуються урядовою знижкою на оплату комунальних послуг — субсидією, зобов’язані щомісячно сплачувати  свою обов’язкову частку витрат на оплату цих послуг. У разі коли вартість фактично використаної послуги менша, ніж обов’язковий платіж за субсидією, сім’ї мають право сплачувати фактичну вартість використаної електроенергії, газу чи води. Тобто — що спожили, за те заплатили, не враховуючи субсидії.

Надавачі послуг зобов’язані відображати розмір субсидії чи переплату — зекономлену субсидію — у комунальних рахунках. Це передбачено законодавством стосовно дотримання правил за постачання та розрахунки послуг. Якщо виконавець житлово-комунальної послуги «ігнорує» зекономлену субсидію та нараховує інакше, він порушує чинне законодавство (постанова КМУ «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 р. № 848).

У разі порушення таких прав українці можуть звертатися зі скаргами до керівників органів влади на місцях чи органів місцевого самоврядування. Там допоможуть урегулювати ситуацію з неправомірним нарахуванням коштів у випадку, якщо на рахунку домогосподарства числиться зекономлена субсидія.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»