Новини публікуються мовою оригіналу

У зв’язку із численними запитами платників ПДВ ДФСУ в листі від 23.12.2016 р. № 40753/7/99-99-15-03-01-17 надала роз’яснення щодо порядку формування податкового кредиту з ПДВ на підставі рахунка, що виставляється платнику податку за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку.

Щодо підстав для формування податкового кредиту

Податковий кредит може бути сформований платником податку без отримання податкової накладної на підставі рахунка за послуги, виставленого їх постачальником (п. 201.10 ПКУ), у разі дотримання таких обов’язкових умов:

  • постачається послуга, а не товар;
  • вартість послуг має визначатися за показниками приладів обліку;
  • рахунок повинен містити загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця (постачальника) таких послуг.

Щодо застосування п. 201.11 ПКУ в разі постачання житлово-комунальних послуг

Якщо договором передбачено постачання послуг, зокрема, з водопостачання, водовідведення, газо- й електропостачання, теплопостачання тощо, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, і рахунок, виставлений їх постачальником, містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника таких послуг, то на підставі такого рахунка отримувачем цих послуг може бути сформовано податковий кредит без отримання податкової накладної.

Щодо звітного періоду формування податкового кредиту

При формуванні податкового кредиту на підставі рахунка, що виставляється платнику податку за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, дата формування податкового кредиту згідно з п. 198.2 ПКУ визначається за датою складання такого рахунка чи за датою списання коштів із банківського рахунка платника податку в оплату таких послуг («перша подія»).

Водночас датою формування податкового кредиту на підставі рахунка за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, для платників податку, котрі використовують «касовий метод» формування податкового кредиту, є дата списання коштів із банківського рахунка (видачі з каси) платника податку чи дата надання інших видів компенсацій вартості таких поставлених йому послуг.

Окрім того, якщо платником ПДВ у періодах виникнення права на податковий кредит не були включені до складу податкового кредиту суми ПДВ на підставі рахунка за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, то зазначені суми податку можуть бути включені платником до складу податкового кредиту шляхом подання за звітні періоди, у яких виникло таке право, уточнюючих розрахунків (з урахуванням строків давності, передбачених ст. 102 ПКУ) за правилами, установленими ст. 50 ПКУ для самостійного виправлення помилок, допущених у раніше поданій звітності.

Щодо обов’язку реєстрації податкової накладної постачальником послуг

Під час здійснення операцій із постачання товарів/послуг платник податку — продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені строки скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.

Факт формування податкового кредиту отримувачем послуг, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, на підставі рахунка, виставленого постачальником таких послуг, не звільняє такого постачальника від обов’язку зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, складену за операцією з постачання таких послуг.

Своєю чергою, після реєстрації в ЄРПН такої податкової накладної сума ПДВ, зазначена в ній, не може бути включена отримувачем послуг до складу податкового кредиту, оскільки податковий кредит за операцією з постачання (отримання) таких послуг уже було сформовано на підставі рахунка, виставленого постачальником послуг.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»