Новини публікуються мовою оригіналу

Профспілки, їх об’єднання здійснюють контроль за виконанням колективних договорів, угод, як передбачено ст. 20 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 р. № 1045-XIV. У разі порушення роботодавцями умов колективного договору, угоди профспілки їх об’єднання мають право направляти їм подання про усунення цих порушень, яке розглядається в тижневий строк.

У разі відмови усунути ці порушення чи недосягнення згоди в зазначений строк профспілки мають право оскаржити неправомірні дії або бездіяльність посадових осіб до місцевого суду. Аналогічна норма закріплена в ст. 19 КЗпП.

Невиконання власником або вповноваженим ним органом положень ст. 19 КЗпП щодо обов’язковості розгляду подання профспілки про усунення порушень умов колективного договору в тижневий строк є підставою для відновлення порушеного права профспілки в судовому порядку.

Такого правового висновку дійшов Дубенський міськрайонний суд Рівненської області в справі № 559/1177/15-ц за позовом первинної профспілкової організації до Мінагрополітики про усунення порушень трудового законодавства шляхом зобов’язання вчинення дій.

Суд, визнаючи неправомірними дії міністерства щодо ненадання відповіді на подання профспілкової організації та зобов’язуючи його провести з профспілковою організацією підприємства необхідні узгоджувальні процедури щодо проведення конкурсу на посаду керівника підприємства чи внесення змін у колективний договір, виходив із порушення умов колективного договору.

Про це інформує сайт Профспілки працівників освіти та науки України.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»