Новини публікуються мовою оригіналу

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся платник ПДВ (приватне підприємство) з позовом до ГУ ДФС у Дніпропетровській області про скасування письмової податкової консультації від 25.04.2016 р. № 2389/10/04-36-12-0116 щодо відображення в податковому обліку з ПДВ операцій зі списання кредиторської заборгованості.

Згадана вище консультація зводиться до викладення положень ст. 198 ПКУ, де зазначається: якщо платник під час придбання товарів/послуг на підставі отриманої податкової накладної сформував податковий кредит, але такі товари/послуги не підлягають погашенню з підстав ліквідації контрагента, то в податковому періоді, у якому відбувається списання кредиторської заборгованості, платнику податку необхідно відкоригувати суму податкового кредиту. При цьому коригування податкового кредиту в указаній ситуації здійснюється на підставі бухгалтерської довідки.

Суд зазначає, що, зокрема, Податковим кодексом, а також Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженим наказом Мінфіну України від 28.01.2016 р. № 21, передбачений виключний перелік підстав для здійснення коригування податкового кредиту. Проте такі законодавчі акти не містять норм, відповідно до яких платник ПДВ повинен нараховувати податкові зобов’язання в разі визнання в покупця кредиторської заборгованості за товари/послуги.

Отже, законодавством не передбачено обов’язку коригування податкового кредиту на суму ПДВ у складі безнадійної кредиторської заборгованості.

Тож постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.09.2016 р. у справі № 804/4327/16 було повністю задоволено вимоги відповідного платника ПДВ і визнано протиправною зазначену податкову консультацію.

Свою точку зору щодо цього питання ми обґрунтували в матеріалі «Списуємо кредиторську заборгованість: бухоблік, податок на прибуток і ПДВ».

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»