Новини публікуються мовою оригіналу

Платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати й подання податкової звітності, зокрема, із податку на майно (у частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої – третьої груп для провадження господарської діяльності й платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва (пп.4 п. 297.1 ПКУ).

ВАСУ в постанові від 02.11.2016 р. № К/800/59325/13 зауважує: умовою несплати земельного податку за зазначеною системою оподаткування є те, що суб'єкт господарювання, який є власником чи користувачем земельної ділянки, використовує цю землю для проведення господарської діяльності. Можливість звільнення від сплати цього податку за інших умов, наприклад, коли окремо надається в найм будівля, її частина чи нежиле приміщення без земельної ділянки, на якій розміщена перелічена нерухомість, не встановлена.

Правове відношення між власністю на земельну ділянку чи користування нею та обов'язком сплати земельного податку не припиняється в разі набуття власником чи користувачем земельної ділянки статусу суб'єкта господарювання й обрання ним виду економічної діяльності та системи оподаткування, які не передбачають використання земельної ділянки в господарській діяльності. Тобто з набуттям ознак (якості) суб'єкта господарювання фізична особа, яка ним стала, не перестає бути власником або користувачем земельної ділянки й не звільняється від обов'язку сплати земельного податку.

Надання в найм (оренду) нежилого приміщення не означає, що механічно (автоматично) разом із майном наймачу передається й обов'язок сплати податку за земельну ділянку, на якій воно розташоване.

Тож ВАСУ вважає обґрунтованими висновки апеляційної інстанції, за якими відмовлено в задоволенні позовних вимог. Суд виходив з того, що податкове повідомлення-рішення є правомірним, оскільки земельна ділянка, у пропорційному розмірі до площі належній особі нерухомого майна, нею не використовується для провадження підприємницької діяльності особисто за вказаними нею видами, а доказів здачі позивачем в оренду у відповідному пропорційному розмірі земельної ділянки, на якій розташований об'єкт нерухомості, часткою у якому володіє на правах власності позивач, не надано.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»