Нацбанк спільним листом із Міндоходів скасував форму довідки про відсутність за межами України валютних цінностей та майна, затверджену спільним листом НБУ, ДПАУ та ДМСУ «Щодо подання Декларації про валютні цінності та майно» від 09.01.1998 р. № 13-226/53-188, № 206/10/22-0117, № 11/3-247. Аргументував Нацбанк і Міндоходів таке скасування  змінами в законодавстві України.

Нагадаємо!

Таку довідку повинні подавати суб’єкти господарювання, які планують здійснення зовнішньоекономічної діяльності та не мають валютних цінностей і майна за межами України. Вона заповнюється в двох примірниках, при цьому другий примірник залишається в органі Міндоходів для обліку та контролю. Після реєстрації довідка є підставою для прийняття до митного оформлення експортно-імпортних вантажів, проведення банківських операцій з валютними цінностями або здійснення інших видів зовнішньоекономічної діяльності.

У зв’язку із скасуванням форми такої довідки цілком можливо, що відтепер її подавати не доведеться. Адже наразі відсутня інформація про те, який документ замінить таку довідку.

Можливо, подаватиметься довідка довільної форми? Чи треба буде подавати пусту Декларацію про валютні цінності чи якийсь інший документ? Наразі це не відомо. Вочевидь, стосовно цього будуть чергові роз’яснення Міндоходів і НБУ.

Адже й нині в Указі Президента України «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами» від 18.06.1994 р. № 319/94 зазначено, що суб’єктам підприємницької діяльності України незалежно від форм власності в десятиденний строк мають продекларувати в НБУ наявність (або відсутність) із визначенням сум усіх належних їм валютних цінностей, які знаходяться за межами України, у тому числі одержаних у результаті здійснення підприємницької діяльності за межами України. При цьому надалі здійснення зовнішньоекономічної діяльності суб’єктами підприємницької діяльності України дозволяється лише за наявності декларацій.

Водночас Закон України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 р. № 15-93 зобов’язує декларувати валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України. Про декларування відсутності цінностей мова не йде.

У Митному кодексі України серед документів, які необхідні під час митного оформлення, таку довідку не згадано.

Разом із тим зазначимо: для тих суб’єктів ЗЕД, які зареєстрували довідку за встановленою формою, — термін її дії становить один квартал (підкатегорія 114.04 ЄБПЗ). А тому в IV кварталі 2013 року така довідка ще має діяти.

Лист Національного банку України, Міністерства доходів і зборів України «Про скасування листа» від 28.10.2013 р. № 22-394/7/99-99-22-03-01-17, № 28-311/19777

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»