Новини публікуються мовою оригіналу

НБУ в листі від 17.06.2016 р. № 25-0004/51559 розглянув порядок здійснення розрахунків у готівковій інвалюті під час перебування у відрядженні за кордоном на службовому авто за отримані послуги з ремонту й техобслуговування цього авто.

Готівкова іноземна валюта може бути використана за межами України юридичними особами — резидентами та фізичними особами — підприємцями (далі — юридичні особи) через уповноважених осіб.

При цьому юридичні особи мають право використовувати з поточних рахунків готівкову іноземну валюту для забезпечення витрат на відрядження за кордоном. Юридичним особам, які мають власні транспортні засоби (орендують, фрахтують), дозволено використовувати готівкову іноземну валюту з поточних рахунків для забезпечення експлуатаційних витрат, пов'язаних з обслуговуванням транспортних засобів за кордоном, у порядку, установленому Правилами використання готівкової іноземної валюти на території України, затвердженими постановою Правління НБУ від 30.05.2007 р. № 200.

Однак НБУ зауважує: у разі якщо вказані операції не є імпортом товарів (тобто йдеться про оплату фізичною особою, яка не є суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності, від свого імені та для власного споживання послуг із ремонту й технічного обслуговування автотранспорту), то відповідні розрахунки за межами України не є розрахунками в межах торговельного обороту (до яких належать саме розрахунки за експорт, імпорт товару). Такі операції здійснюються без укладання зовнішньоекономічного договору, та на них не поширюється обмеження щодо здійснення розрахунків між резидентами й нерезидентами в межах торговельного обороту через уповноважені банки.

Якщо ж зазначені розрахунки є імпортом товарів (тобто йдеться про оплату послуг нерезидента від імені та за дорученням юридичної особи — резидента як українського суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності), то вони є розрахунками в межах торговельного обороту. Такі операції мають здійснюватися з укладанням зовнішньоекономічного (імпортного) договору, і, крім того, на них поширюються всі вимоги, установлені валютним законодавством України для розрахунків у межах торговельного обороту.

Ці питання порушувалися в матеріалах:

та

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»