Так, відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єктом обкладення податком на прибуток є прибуток, який визначається шляхом коригування бухгалтерського фінрезультату до оподаткування на різниці, передбачені р. III ПКУ. При цьому р. ІІІ ПКУ (а також підрозділ 4 р. ХХ ПКУ) не передбачає коригування фінрезультату до оподаткування на різниці, що виникають за операціями з постачання товарів (робіт, послуг) під час перебування на спрощеній системі оподаткування в разі їх оплати при переході на загальну систему оподаткування.

Тож, виходить, що дохід від операції з постачання товарів (робіт, послуг) необхідно визнавати за правилами бухгалтерського обліку — під час підписання відповідного акта. Про це нещодавно говорили й податківці в листі ДФС від 31.08.2016 р. № 18892/6/99-99-15-02-02-15 (див. також листи ДФС від 17.08.2016 р. № 17933/6/99-99-15-02-02-15 і ГУ ДФС у м. Києві від 12.08.2016 р. № 18179/10/26-15-12-05-11).

З огляду на зазначене вище, під час отримання оплати таких послуг дохід не визнаємо й у податковому обліку (фінрезультат до оподаткування не збільшується).

Водночас зауважимо: у разі перебування на спрощеній системі оподаткування дохід у податковому обліку визнається під час отримання оплати послуг (п. 292.1 ПКУ). Тож виходить, що при постачанні товарів (робіт, послуг) під час перебування на спрощеній системі оподаткування доходи від такої операції в податковому обліку не визнавалися. І якщо враховувати зазначені вище норми, то при оплаті таких товарів (робіт, послуг) на загальній системі оподаткування доходи від цієї операції також не вплинуть на бухгалтерський фінрезультат до оподаткування, а отже, і на об’єкт обкладення податком на прибуток. Унаслідок цього виходить, що відповідна операція буде неоподатковуваною.

Тож ГУ ДФС у Дніпропетровській області на своєму офіційному веб-сайті наголошує: нормами ПКУ не передбачено звільнення від обкладення податком на прибуток або інших пільг для підприємств, що мають місце при подальшій сплаті за виконані роботи (послуги) при переході зі спрощеної системи оподаткування. Тобто формалізованого підходу до тлумачення норм ПКУ в цьому випадку недостатньо.

Водночас контролери рекомендують відображати дебіторську заборгованість (яка виникла ще під час перебування на спрощеній системі оподаткування) як різницю в рядку 4.1.15 додатка РІ до декларації з податку на прибуток і збільшення фінансового результату до оподаткування.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»