Управління Держпраці в Кіровоградській області на своєму веб-сайті розмістило роз’яснення щодо звільнення працівника через прогул.

Звільнення за прогул відбувається суто з ініціативи власника (уповноваженого ним органу).

Існує 2 умови, за одночасної наявності яких можливе таке розірвання трудових відносин:

1) працівник не з'являється на роботі понад 3-х годин протягом робочого дня, причому необов'язково поспіль. Головне, аби власник міг підтвердити (мав належні документи) відсутність працівника на роботі більш ніж 3 години протягом робочого дня (зміни);

2) прогул відбувся без поважних причин.

Прогулом без поважної причини визнаються:

  • поміщення працівника до медвитверезника;
  • самовільне використання без погодження з роботодавцем днів відгулів, чергової відпустки;
  • залишення роботи до спливу строку трудового договору;
  • перебування працівника без поважних причин понад 3-х годин протягом робочого дня поза межами організації чи структурного підрозділу, де він, відповідно до трудових обов’язків, має виконувати доручену йому роботу.

Оскільки перелік «поважних причин» не визначений, керівник організації в кожному конкретному випадку вирішує це питання, зважаючи на пояснення, подані працівником, і перевіряючи їх за потреби.

Водночас існують причини, що завжди визнаються поважними в разі відсутності працівника на роботі, які підтверджені документами чи показаннями свідків. Наприклад — хвороба працівника, затримка повернення працівника з відрядження, відпустки через погодні умови, затримка транспорту під час аварії, виклик швидкої допомоги до хворого члена родини, складання іспитів, заліків без належного оформлення навчальної відпустки тощо.

Звільнення за п. 4 ст. 40 КЗпП, зокрема, може бути проведене:

  • за залишення без поважної причини роботи особою, котра уклала трудовий договір на невизначений строк, без попередження про розірвання трудового договору, а також до спливу двотижневого строку попередження (у разі звільнення за ст. 38 КЗпП);
  • за умови залишення без поважної причини роботи особою, яка уклала трудовий договір на строк до закінчення строку договору (ст. 39 КЗпП);
  • за перебування працівника без поважних причин понад 3-х годин протягом робочого дня поза територією підприємства, установи, організації чи поза територією об’єкта, де він, відповідно до трудових обов’язків, повинен виконувати доручену роботу.
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»