Відмова зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних (якщо така реєстрація є обов’язковою згідно з ПКУ) має низку негативних наслідків:

  • покупець позбавляється права на формування податкового кредиту (щоб отримати право на податковий кредит, він має подати разом із декларацією скаргу на постачальника);
  • продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.

З огляду на це, правовідносини щодо безпідставного неприйняття податкових накладних для їх реєстрації є предметом розгляду в адміністративних судах відповідно до ст. 17 КАСУ.

Належним способом захисту порушених прав та/або інтересів платника податків є визнання неправомірним неприйняття податкової накладної для реєстрації. При цьому суди повинні розглянути питання щодо протиправності неприйняття податкової накладної для реєстрації, незважаючи на те, у якій словесній формі сформульовані позовні вимоги позивача, якщо зі змісту таких вимог вбачається, що вони спрямовані на відновлення прав платника податків, порушених унаслідок такого неприйняття.

У свою чергу, визнання неправомірним неприйняття податкової накладної для реєстрації тягне настання наслідків, передбачених у п. 201.10 ПКУ. Отже, податкова накладна вважається прийнятою протягом того операційного дня, коли вона була надіслана платником податків для реєстрації.

Інформаційний лист ВАСУ від 24.10.2013 р. № 1486/12/13-13

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»