Управління Держпраці у Вінницькій області розглянуло ситуацію:

«Працівник написав заяву про надання додаткової відпустки у зв’язку з укладенням шлюбу. Реєстрація запланована на 20 число, заява — на 31 число. У відпустці йому відмовлено. Працівник відсутній на роботі 31 числа. Чи правомірно його звільнити за прогул?».

Особам, які одружуються, за їх бажанням в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю до 10-ти календарних днів.

Підставами для надання працівникові відпустки у зв’язку з вступом у шлюб є:

  • довідка з РАЦСу про подання заяви;
  • заява працівника на ім’я керівника установи про надання йому відпустки без збереження заробітної плати у зв’язку з одруженням із зазначенням конкретної дати початку відпустки та її тривалості.

Надання працівникові відпустки оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця.

Слід зазначити, що законодавством не визначені строки надання відпустки особам, які укладають шлюб. Можна зробити висновок, що відпустка без збереження заробітної плати надається з дня, про який просить працівник, у межах періоду, у якому існують обставини, що надають право на відпустку.

Надання відпустки передбачено особам, котрі вступають у шлюб, тобто тим, які знаходяться в процесі вступу в шлюб, а не тим, «які вступили в шлюб» або «які збираються вступити шлюб». Право на цю відпустку мають працівники в період, який «прив’язаний» до дати вступу в шлюб. Тому відпустка може безпосередньо передувати дню реєстрації шлюбу, слідувати за ним або дата реєстрації шлюбу може припадати на будь-який день відпустки.

Отже, якщо реєстрація шлюбу призначена на суботу, а працівник бажає використовувати відпустку після весілля, то цілком правомірним буде надання відпустки з п’ятниці або з найближчого понеділка.

Однак надати таку відпустку через місяць після весілля не можна. Відсутність працівника на роботі 31.08.2016 р. є правомірною в разі надання відпустки без збереження заробітної плати (п. 8 ч. I ст. 25 Закону про відпустки) із понеділка, 22.08.2016 р., тривалістю 10 к.д. за заявою працівника шляхом видання наказу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»