Новини публікуються мовою оригіналу

ДФС у Донецькій області на своєму офіційному веб-сайті повідомляє: дата виникнення податкових зобов’язань із постачання товарів не залежить від дати переходу права власності на товар. Так, відповідно до п. 187.1 ПКУ, датою виникнення податкових зобов’язань із постачання товарів/послуг вважається дата «першої події», а саме:

  • дата отримання коштів від покупця

або

  • дата відвантаження товарів (у разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації), а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.

Згідно з п. 198.2 ПКУ, датою віднесення сум ПДВ до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

  • дата списання коштів із банківського рахунка покупця на оплату товарів/послуг

або

  • дата отримання платником податку товарів/послуг.

Зважаючи на те що дата відвантаження товарів постачальником і дата їх отримання покупцем можуть бути різними залежно від умов договору, із метою визначення дати виникнення права на формування податкового кредиту покупцем таких товарів (відвантажені постачальником, але не отримані покупцем товари в дорозі) слід ураховувати момент отримання товарів/послуг, що зазначається в товарній накладній, акті приймання-передачі або іншому документі, що підтверджує отримання товару/послуги.

Водночас п. 198.6 ПКУ визначено, що не належать до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ.

Зауважимо: податкова накладна складається продавцем — платником ПДВ у день виникнення податкових зобов’язань (п. 201.4. ст. 201 р. V Кодексу), а також реєструється ним у ЄРПН.

З огляду на зазначене, реалізувати право на формування податкового кредиту покупець — платник ПДВ може лише після складання податкової накладної постачальником — платником ПДВ, своєчасної реєстрації цієї податкової накладної в ЄРПН, але не раніше періоду отримання такого товару.

У разі складання постачальником зведеної податкової накладної відповідно до п. 201.4 ПКУ право на формування податкового кредиту в покупця виникає не раніше отримання всіх партій товару, що входять до складу такої зведеної податкової накладної, за умови своєчасної реєстрації цієї податкової накладної в ЄРПН.

Своєю чергою, включення однієї частини зведеної податкової накладної до податкового кредиту в одному податковому періоді, а другої частини зведеної податкової накладної — в іншому є неправомірним, оскільки така накладна втратить ознаки первинного документа в кожному періоді включення, й обов’язковий реквізит обсягу господарської операції (кількість і загальна вартість товару/послуги) не відповідатиме податковій накладній, яка була зареєстрована в ЄРПН.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»