Новини публікуються мовою оригіналу

У разі якщо орендар самостійно не укладає договори на споживання комунальних послуг й енергоносіїв із їх безпосередніми постачальниками, а здійснює відшкодування (компенсацію) орендодавцю витрат на їх оплату, то в договорі оренди визначається порядок розрахунку вартості спожитих орендарем комунальних послуг й енергоносіїв та їх оплати (відшкодування, компенсації).

Водночас з урахуванням норм п. 188.1 ПКУ, у разі якщо орендодавцем є бюджетна установа, то кошти, що отримуються від орендаря у вигляді відшкодування (компенсації) витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги й енергоносії, не включаються орендодавцем до бази обкладення ПДВ.

Якщо орендодавцем є небюджетна установа, то кошти, що отримуються від орендаря як відшкодування (компенсація) будь-яких витрат, передбачених договором оренди, включаються орендодавцем до бази оподаткування й обкладаються ПДВ у загальновстановленому порядку (у складі орендної плати), оскільки є складовою частиною операцій із постачання послуг під час надання в оренду рухомого/нерухомого майна.

Водночас у випадку, якщо між орендодавцем й орендарем укладено окремі договори про надання орендарем компенсації витрат, які не включаються орендодавцем до складу орендної плати, а підлягають окремій оплаті (відшкодуванню, компенсації), зокрема за спожиті орендарем комунальні послуги й енергоносії, то суми коштів, сплачених (відшкодованих, компенсованих) за такими договорами, не включаються орендодавцем до бази оподаткування послуги з оренди рухомого/нерухомого майна, оскільки є окремими самостійними операціями з постачання відповідних товарів (згідно з пп. 14.1.191 ПКУ, електрична й теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, віднесені до категорії товарів) або послуг і розглядаються як окремий об’єкт оподаткування.

Таке роз’яснення податківці надали в листі від 04.08.2016 р. № 26595/7/99-99-15-03-02-17.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»