ФОП-єдинник (група 3) надає інформаційно-консультаційні послуги через Інтернет. Оплата за надані послуги здійснюється шляхом розміщення на веб-сторінці платіжних реквізитів підприємця, які використовуються отримувачами послуг для перерахування коштів через платіжний термінал або ж на веб-сторінці LiqPay. Чи потрібно у цьому випадку застосовувати підприємцеві РРО?

ВІДПОВІДЬ: На думку контролерів, ФОПи можуть здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) лише в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), але розрахунки через LiqРay останнім часом викликають чимало запитань. До прикладу: раніше вони вважали, що у загальному порядку здійснення розрахунків із застосуванням LiqPay не звільняє від використання РРО. Проте у випадку надання iнформацiйно-консультацiйних послуг через Інтернет, як на нас, можливість працювати без реєстратора зберігається. Пояснімо.

Передусім спробуймо спростувати думку щодо того, що LiqPay є платіжною системою . Так, згідно з п. 9.3 Закону № 2346, обов’язковою умовою функціонування платіжної системи є внесення останньої до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем й операторів послуг платіжної інфраструктури, який веде Національний банк України. Водночас згідно з відомостями, розміщеними на офіційному інтернет-представництві НБУ, LiqPay як платіжну систему не зареєстровано. Як висновується з Умов і Правил надання послуг у системі LiqPay, розміщених на веб-сторінці LiqPay, останній є всього лише платіжним сервісом ПриватБанку, призначений для спрощення проведення розрахунків між фізичними особами, юридичними особами та/або фізичними особами — підприємцями в Інтернеті за допомогою персональних комп’ютерів і/або інших мобільних пристроїв.

 Платіжна система — платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин,  що виникають між ними під час проведення переказу коштів. Проведення переказу коштів є обов’язковою функцією, що має виконувати платіжна система (п. 1.29 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р. № 2346-III, далі Закон № 2346).

Принагідно зауважимо, що раніше ДФСУ в листі від 23.05.2016 р. № 5295/К/99-99-22-07-03-14 вказувала: у разі якщо споживач, використовуючи мережу Інтернет, замовив товар і розрахунок за нього було здійснено із застосуванням платіжних систем Portmone, LiqPay тощо, суб’єкт господарювання зобов’язаний видати, зокрема, розрахунковий документ установленої форми (чек із РРО). З огляду на відповідне роз’яснення, логічно було б дійти такого висновку: якщо обсяг доходу єдинника протягом календарного року перевищив 1000000 грн, керуючись п. 296.10 ПКУ, застосування РРО є обов’язковим із першого числа першого місяця кварталу, наступного за кварталом, у якому виникло таке перевищення.