Оскільки покупець не надав ПДВ-реквізити, то в грудні 2015 року підприємствоплатник ПДВ склало й зареєструвало в ЄРПН податкову накладну як на покупцянеплатника ПДВ. Однак у лютому 2016 року такий контрагент звернувся за податковою накладною, надавши свідоцтво платника ПДВ. Як правильно виправити цю помилку? У якому звітному періоді відображати податкове зобов'язання в Податковій декларації з ПДВ?   

ВІДПОВІДЬ: Насамперед зауважимо, що, виписавши податкову накладну на покупця — неплатника ПДВ, було допущено помилку в ІПН покупця. Для того щоб виправити цю помилку, згідно з рекомендаціями податківців, необхідно анулювати стару податкову накладну, склавши розрахунок коригування, і зареєструвати в ЄРПН нову податкову накладну на покупцяплатника ПДВ. Пояснімо.

Виправлення помилки в ІПН й інших реквізитах податкової накладної

Передусім зазначимо: у разі здійснення постачання товарів (послуг) неплатнику ПДВ постачальник при складанні податкової накладної у верхній лівій частині такої податкової накладної робить позначку «X» і вказує тип причини «02» — Постачання неплатнику податку (п. 9 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 р. № 957  , даліПорядок № 957). Також у рядку «Особа (платник податку) — покупець» указується «Неплатник», а в рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» — умовний ІПН «100000000000» (п. 12 Порядку № 957).

 Із 1 квітня 2016 року набирають чинності нова форма податкової накладної та порядок її заповнення, затверджені наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» від 31.12.2015 р. № 1307.

У згаданому випадку саме вказані вище реквізити податкової накладної слід вважати заповненими неправильно.

Нагадаємо

Згідно з п. 198.6 ПКУ, не маючи зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної, покупецьплатник ПДВ не може визнати податковий кредит із ПДВ. Тож якщо ця помилка буде виправлена, то в покупця з'явиться право на податковий кредит. Причому скористатися цим правом покупець зможе не раніше звітного періоду, у якому продавець реєструє відповідну податкову накладну в ЄРПН.

Керуючись п. 21 Порядку № 957, у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також при виправленні помилок, допущених під час складання податкових накладних, не пов'язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до п. 192.1 ПКУ, постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної та реєструє його в ЄРПН.

З огляду на це, в листах (див., наприклад, лист ГУ ДФС у м. Києві від 08.02.2016 р. № 2324/10/26-15-11-01-18) та підкатегорії 101.17 системи «ЗІР» податківці рекомендують виправляти помилку в ІПН покупця, а разом із нею й помилки в інших реквізитах у такому порядку:

1) продавець складає розрахунок коригування до податкової накладної з помилками;

2) покупець — платник ПДВ, чий неправильний ІПН був указаний у податковій накладній, реєструє розрахунок коригування в ЄРПН. У цьому разі розрахунок коригування реєструватиме продавець, оскільки помилкова податкова накладна складена на неплатника ПДВ;

3) продавець складає та реєструє в ЄРПН нову податкову накладну.

У тому ж роз'ясненні контролери також прописали особливості складання розрахунку коригування та нової податкової накладної. Зокрема під час складання розрахунку коригування слід:

  • у заголовній частині вказувати дані із заголовної частини податкової накладної з помилкою (тобто реквізити з помилками);
  • у табличній частині вказувати зі знаком «-» обсяг операцій із постачання товарів/послуг й інші показники, котрі були вказані в податковій накладній із помилкою;
  • у полі «Дата складання» указувати «поточну» дату, тобто дату, станом на яку були виявлені помилки, зокрема в ІПН покупця

Нову податкову накладну складають з урахуванням таких особливостей:

  • реквізити головної частини вказуються без помилок, тобто в полях «Особа (платник податку) — покупець», «Індивідуальний податковий номер покупця» зазначаються правильні реквізити покупця (найменування, ІПН тощо);
  • у полі «Дата складання» — дата виникнення податкових зобов'язань продавця, тобто дата складання податкової накладної з неправильним ІПН;
  • такій податковій накладній присвоюється новий порядковий номер, що відрізняється від порядкового номера податкової накладної з неправильним ІПН покупця;
  • у табличній частині такої податкової накладної вказуються обсяг операцій із постачання товарів/послуг й інші показники, котрі були вказані в податковій накладній із неправильним ІПН та іншими помилками в головній частині цього документа.

Також зверніть увагу, що, на думку податківців, виправлення помилок у податковій накладній можливе лише в разі, якщо з дати складання податкової накладної з помилкою не сплинуло 180 календарних днів (підкатегорія 101.17 системи «ЗІР»). Однак ПКУ таких обмежень не містить. Ми вважаємо, що виправляти помилки в податкових накладних можна протягом 365 календарних днів. І це логічно, ураховуючи, що ПКУ зберігає за платником податків право на податковий кредит за податковою накладною, зареєстрованою в ЄРПН із порушенням строку, протягом 365 календарних днів із дати складання податкової накладної (п. 198.6 ПКУ).

З огляду на це, друга податкова накладна (із неправильним ІПН) може бути зареєстрована не пізніш ніж через 365 календарних днів із дати її складання, зазначеної в такій податковій накладній.

Наприклад

Якщо податкова накладна з помилкою складена й зареєстрована в ЄРПН 16.12.2015 р., то нова податкова накладна складається на ту саму дату (16.12.2015 р.) і може бути зареєстрована в ЄРПН не пізніше 15.12.2016 р.

Окрім цього, якщо нову податкову накладну на виправлення помилки не зареєстрували після спливу 15-денного строку після складання податкової накладної з помилкою, то продавцю — платнику ПДВ загрожує штраф, передбачений ст. 1201 ПКУ.

Наприклад

Якщо податкова накладна з помилкою складена 16.12.2015 р., то зареєструвати в ЄРПН нову податкову накладну потрібно до 31.12.2015 р. включно. Після цієї дати до продавця, який реєструє в ЄРПН податкову накладну з порушенням 15-денного строку, застосовуватимуться штрафи.

Ці штрафи почали діяти з 01.10.2015 р. Однак порядку їх накладення наразі немає. Тож нині платникам ПДВ штрафи за такий огріх не виписують. Припускаємо, що стягуватимуть їх контролери вже після затвердження відповідного порядку.

У якому звітному періоді відображати податкове зобов'язання в Податковій декларації з ПДВ?

У такому разі, виправляючи помилку в податковій накладній, продавцеві — платнику ПДВ не потрібно вдруге збільшувати податкові зобов'язання на підставі правильно оформленої податкової накладної. Зокрема за цією поставкою ПДВшні зобов'язання вже відображені в декларації з ПДВ за грудень 2015 року, тобто в ПДВшній звітності помилки немає. Податкові зобов'язання з ПДВ фіксують у декларації з ПДВ звітного періоду їх виникнення.

Той факт, що податкова накладна містить помилки, нічого не змінює. Навіть якби платник ПДВ узагалі не оформив на таку операцію податкову накладну, то податкові зобов'язання він повинен був показати в ПДВшній звітності (абз. 15 п. 201.10 ПКУ). Тобто відображення податкових зобов'язань, на відміну від податкового кредиту, не вимагає належним чином оформленої та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної.

Алевтина ПОЛІЩУК,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»