Транспортний податок, як відомо, є одним зі складових податку на майно. З наближенням граничного строку подання декларації з транспортного податку за 2019 рік — 19 лютого 2019 року — пропонуємо згадати порядок його розрахунку, об’єкти оподаткування й особливості заповнення річної декларації на числовому прикладі

Хто є платником транспортного податку

Платниками транспортного податку є фізичні (у т.ч. самозайняті особи) та юридичні особи (у т.ч. нерезиденти), що мають зареєстровані в Україні згідно із чинним законодавством ВЛАСНІ легкові автомобілі, які відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ є об’єктами оподаткування.

Зверніть увагу!

Платниками податку є саме власники автомобілів, а орендарі й особи, хто використовує авто на підставі генеральної довіреності, податок сплачувати не повинні.

Об’єктом обкладення визначено легкові автомобілі, які одночасно відповідають таким критеріям:

1) з року їх випуску минуло не більш ніж 5 років (включно);

2) середньоринкова вартість авто становить понад 375 розмірів мінімальної зарплати, визначеної станом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2019 році — 375 × 4173 грн = 1564875 грн).

Наголошуємо: ідеться про рік випуску, а не використання автомобіля. Визначити рік випуску допоможуть супровідні документи на придбання авто. Однак якщо у цих документах дату не підтверджено, про неї можна дізнатися за номером кузова (VIN-кодом), який відповідно до міжнародного стандарту ISO 3779-1983 указують у 10-й позиції коду. Щоправда, не всі виробники дотримуються цього стандарту. Розшифрування умовних позначень року випуску міститься за посиланням.

А тепер з’ясуймо, які автомобілі належать до легкових.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-III — це автомобілі, які за своєю конструкцією й обладнанням призначені для перевезення пасажирів із кількістю місць для сидіння не більш як 9 із місцем водія включно.

Своєю чергою, п. 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306, містить таке визначення: легкове авто — це автомобіль із кількістю місць для сидіння не більш як 9, з місцем водія включно, який за своєю конструкцією й обладнанням призначений для перевезення пасажирів та їх багажу із забезпеченням необхідного комфорту й безпеки.