Транспортний податок, як відомо, є одним зі складників податку на майно. З наближенням граничного строку подання декларації з транспортного податку за 2020 рік — 19 лютого 2020 року — пропонуємо згадати порядок його розрахунку, об’єкти оподаткування й особливості заповнення річної декларації на числовому прикладі

Хто є платником транспортного податку

Платниками транспортного податку є фізичні (у т.ч. самозайняті особи) та юридичні особи (у т.ч. нерезиденти), що мають зареєстровані в Україні згідно із чинним законодавством власні легкові автомобілі, які відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ є об’єктами оподаткування.

Завважимо

Платниками податку є саме власники автомобілів, а орендарі й особи, хто використовує авто на підставі генеральної довіреності, податок сплачувати не повинні.

Об’єктом обкладення визначено легкові автомобілі, які одночасно відповідають таким критеріям:

1) з року їх випуску минуло не більш ніж 5 років (включно);

2) середньоринкова вартість авто становить понад 375 розмірів мінімальної зарплати, визначеної станом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2020 році — 375 × 4723 грн = 1771125 грн).

Наголошуємо: ідеться про рік випуску, а не використання автомобіля. Визначити рік випуску допоможуть супровідні документи на придбання авто. Однак якщо у цих документах дату не підтверджено, про неї можна дізнатися за номером кузова (VIN-кодом), який відповідно до міжнародного стандарту ISO 3779-1983 указують у 10-й позиції коду.

Щоправда, не всі виробники дотримуються цього стандарту. Розшифрування умовних позначень року випуску міститься за посиланням.

А тепер з’ясуймо, які автомобілі належать до легкових.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-III — це автомобілі, які за своєю конструкцією й обладнанням призначені для перевезення пасажирів із кількістю місць для сидіння не більш як 9 із місцем водія включно.

Своєю чергою, п. 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306, містить таке визначення:

легкове авто — це автомобіль із кількістю місць для сидіння не більш як 9, з місцем водія включно, який за своєю конструкцією й обладнанням призначений для перевезення пасажирів та їх багажу із забезпеченням необхідного комфорту й безпеки.

Схоже визначення наведено в р. 2 Експлуатаційних норм середнього ресурсу акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 20.05.2006 р. № 489, й у ДСТУ 2984-95 «Засоби транспортні дорожні. Типи. Терміни та визначення».

Отже, за вантажні, вантажопасажирські, спеціалізовані автомобілі, автобуси й інші транспортні засоби, які не належать до легкових автомобілів, сплачувати транспортний податок не потрібно.

Проте в ІПК від 20.07.2018 р. № 3219/6/99-99-12-02-03-15/ІПК ДФСУ зазначає, що транспортний податок потрібно сплачувати навіть за спеціалізовані автомобілі, якщо згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу присвоєно тип «спеціалізований легковий». Звісно, якщо авто відповідає іншим критеріям для включення до об’єкта оподаткування.

Хто і як має визначити вартість автомобіля з метою сплати податку