З 2016 року Податковий кодекс передбачає відповідальність за помилки в податкових накладних. За які саме помилки в податковій накладній можуть оштрафувати? У яких випадках? Протягом якого строку потрібно виправити помилку в податковій накладній? Відповіді на питання читайте далі

ВІДПОВІДЬ: Відповідальність за неправильне заповнення податкової накладної загрожує не за всі помилки та не в усіх податкових накладних. Пояснімо.

На замітку

У п. 1201.3 ПКУ передбачені штрафи за допущення помилок в обов’язкових реквізитах податкової накладної.

Своєю чергою, обов’язковими реквізитами податкової накладної (а саме за помилки в них можна отримати покарання у вигляді штрафу) є (п. 201.1 ПКУ):

 • порядковий номер податкової накладної;
 • дата виписування податкової накладної;
 • повна чи скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи, або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник ПДВ, — продавця товарів/послуг;
 • податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства — платника податку стороною договору, у податковій накладній, окрім податкового номера платника податку, додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);
 • повна чи скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, — покупця (отримувача) товарів/послуг;
 • опис (номенклатура) товарів/послуг та їхні кількість, обсяг;
 • ціна постачання без урахування податку;
 • ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
 • загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
 • код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг — код послуги згідно з ДКПП;
 • індивідуальний податковий номер.

Зауважимо: штрафи, передбачені за помилки в податкових накладних, стосуються лише податкових накладних, які підлягають видачі покупцям — платникам ПДВ.

Тобто однозначно, що за помилки в податкових накладних на технічні постачання, перевищення ціни придбання над ціною продажу, перевищення звичайної ціни над ціною продажу тощо, тобто виписані не на платників ПДВ і не на покупців, штрафи не загрожуватимуть.

Відповідно до п. 1201.3 ПКУ, допущення продавцем товарів/послуг помилок під час зазначення обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених п. 201.1 ПКУ, виявлених контролюючим органом за результатами документальної позапланової виїзної перевірки, проведеної за заявою покупця, призводить до накладення на продавця — платника ПДВ штрафу в розмірі 170 грн і зобов’язання виправити такі помилки.

Оскільки обов’язок зі складання податкової накладної, керуючись п. 201.10 ПКУ, покладено на продавця — платника ПДВ, то, звісно, відповідальність за допущені в податковій накладній помилки понесе саме він. Про це йдеться й у п. 1201.3 ПКУ.