Працівникові підприємства (неплатник ПДВ) у грудні 2018 року нарахували заробітну плату в розмірі 8000 грн. Окрім того, у грудні працівник отримав подарунок від фірми — ноутбук вартістю 10000 грн. Надання таких подарунків не передбачено колдоговором. Як ці доходи обкладати ПДФО та військовим збором і як нараховувати ЄСВ?

ВІДПОВІДЬ: Передусім необхідно визначитися зі статусом подарунка: чи можна його вважати заохоченням у складі зарплати, чи розцінювати як додаткове благо, надане працівнику?

Згідно з пп. 14.1.47 ПКУ, додаткове благо — це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, які виплачуються (надаються) платникові податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний із виконанням обов’язків трудового найму чи не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку.

Тож, якщо подарунок надається за підсумками роботи чи за високі показники в роботі, він буде пов’язаний із виконанням трудових обов’язків і підпадатиме під визначення зарплати. Так само буде, навіть коли подарунок надається як заохочення за успіхи в роботі — якщо це передбачено умовами колдоговору. А додатковим благом може бути дарунок, надання якого не передбачене колективним або трудовим договором та який надається як разова допомога чи благо.

Оскільки подарунок видано до свята, і його надання не передбачене колдоговором, то такий дарунок варто розглядати як додаткове благо.

ПДФО та військовий збір

Під час визначення бази обкладення ПДФО доходів у вигляді додаткового блага необхідно брати до уваги таке:

  • податкова соцпільга до такого доходу не застосовується;
  • негрошовий коефіцієнт, передбачений п. 164.5 ПКУ, застосовується, якщо додаткове благо надане в натуральній формі: для ставки 18% — 1,219512.

Оскільки йдеться про подарунок у вигляді додаткового блага, то під час обкладення ПДФО та військовим збором застосовується норма з пп. 165.1.39 ПКУ.

Нагадаємо

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включають вартість подарунків, яка не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року (у 2018 році — 930,75 грн).

(пп. 165.1.39 ПКУ)