Традиційно, нараховуючи зарплату за грудень, щороку бухгалтерія здійснює перерахунок ПДФО, як цього вимагає ПКУ. Під час такого перерахунку нараховані суми доходів відносять до відповідних періодів оподаткування, визначають правильні суми податку, виявляють допущені помилки в розрахунку суми податку, й, відповідно, виправляють їх.
Тож, розгляньмо особливості проведення річного перерахунку ПДФО в поточному році

Перерахунок ПДФО за наслідками податкового звітного року, який проводять під час нарахування зарплати за останній місяць звітного року, є обов’язком роботодавця (пп. «а» пп. 169.4.2 ПКУ).

Які доходи враховують під час річного перерахунку

Роботодавець повинен перерахувати суми доходів, нарахованих платникові податку у вигляді зарплати, а також суми наданої податкової соціальної пільги. Але під час перерахунку враховуються й інші доходи (окрім зарплати), пов’язані з перебуванням працівника в трудових відносинах.

Ідеться про такі інші оподатковувані доходи, як: дарунки, надміру витрачені кошти, виплати у вигляді додаткового блага (оплата працівнику орендованого житла, індивідуально наданого проїзного квитка, оплата абонемента фітнес-клубу тощо).

Під час перерахунку уточнюють загальний оподатковуваний дохід за кожен місяць звітного податкового року, до якого включають усі доходи працівника, перелічені в п. 164.2 ПКУ. Як наслідок — у результаті віднесення донарахованих сум зарплати, лікарняних, відпускних до періодів, за які вони нараховані, працівник може з’ясуватися, що права на податкову соцпільгу не було в якомусь із місяців чи, навпаки, воно було, але ним не скористалися. Право роботодавцеві зробити перерахунок ПДФО з метою визначення правильності оподаткування інших доходів (а не тільки зарплати) за будь-який період і в будь-яких випадках надає пп. 169.4.3 ПКУ.

Нагадаємо

Граничний розмір зарплати, який надає право на застосування ПСП у 2018 році, становить 2470 грн (1762 грн х 1,4).

(пп. 169.4.1 ПКУ)

Проте, навіть якщо бухгалтер протягом року здійснював перерахунок ПДФО в разі уточнення відпрацьованих днів у зв’язку із хворобою чи відпусткою, то річний перерахунок усе-таки варто провести для цих працівників, аби впевнитися, що не було помилок під час обчислення ПДФО протягом звітного податкового року.

Правила проведення річного перерахунку ПДФО

Суть перерахунку полягає у віднесенні нарахованих сум доходу до відповідних податкових періодів й уточненні оподатковуваного доходу за кожен місяць звітного податкового року, у результаті чого виявляють, чи є суми недоплати (переплати) ПДФО.