У розрахунковому періоді було сторнування зарплати: як обчислити оплату лікарняного
У березні 2013 р. проведено сторнування зарплати за лютий. У вересні працівник надав лікарняний для оплати. Розрахунковим періодом буде березень-серпень 2013 року. Як включати в такому випадку у розрахунок кількість відпрацьованих днів у березні? Чи включати у заробіток для визначення середньомісячної зарплати сторновані в березні суми?
ВІДПОВІДЬ: Середню зарплату застрахованої особи обчислюють виходячи з нарахованої зарплати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітні плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати та підлягають обкладанню ПДФО (п.п. 7 та 9 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266, далі ― Порядок № 1266).
Таким чином, під час обчислення середньої зарплати для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності зарплата враховується у розмірі, в якому вона була нарахована у відповідному місяці розрахункового періоду та на яку було нараховано єдиний соціальний внесок. При цьому враховуються фактично відпрацьовані дні у розрахунковому періоді.
Враховуючи викладене вище, якщо в одному з місяців розрахункового періоду (березні) здійснено сторнування зарплати за минулі періоди (лютий), то березневий заробіток беруть для обчислення середньої зарплати для оплати лікарняних з урахуванням сторнованої суми.
Підсумуємо
Cторновану суму зарплати враховують у заробіток того місяця розрахункового періоду, у якому проведено таке сторнування. Проте Порядок № 1266 не передбачає можливості скоригувати кількість робочих днів у місяцях розрахункового періоду (в зв’язку зі сторнуванням суми зарплати за минулі місяці).
Ірина НЕСЕН,
головний спеціаліст відділу надання
матеріального забезпечення відділення
Фонду соціального страхування
з тимчасової втрати працездатності