Консультують спеціалісти Пенсійного фонду України
Пільгова пенсія за рахунок підприємства: як призначають
Окремим категоріям працівників, залежно від умов праці, за результатами атестації робочих місць можуть призначатися пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше ніж за п’ять років до досягнення віку, передбаченого ст. 26 Закону про пенсійне страхування. Тож відповімо на найактуальніші запитання щодо порядку призначення таких пенсій
У яких випадках призначається пільгова пенсія за рахунок коштів підприємства?
ВІДПОВІДЬ: Пільгові пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій (крім тих, що фінансуються чи дотуються з бюджету), відповідно до Закону про пенсійне страхування призначають працівникам, що працюють (працювали) на виробництвах, роботах, за професіями та на посадах, не передбачених:
- Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, зайнятість у яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Постановою № 36;
- Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботі зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість у яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Постановою № 36.
За яких умов призначається пільгова пенсія за рахунок підприємства?
ВІДПОВІДЬ: Призначення таких пільгових пенсій за результатами атестації робочих місць визначено Порядком № 937. Пенсії на пільгових умовах за рахунок підприємств призначають:
- чоловікам — у разі якщо стаж роботи не менш ніж 25 років, із них не менш як 12 років 6 місяців на роботі на тому самому підприємстві, у тій самій організації, яка дає право на призначення пільгової пенсії;
- жінкам — у разі якщо стаж роботи не менш ніж 20 років, із них не менш як 10 років на роботі на тому самому підприємстві, у тій самій організації, яка дає право на призначення пільгової пенсії.
За наявності не менш ніж половини стажу роботи, яка дає право на призначення пільгової пенсії, вік виходу на пенсію зменшується в порядку, передбаченому абз. 4 п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення (зі зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, чоловікам — на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи, жінкам — за кожні 2 роки такої роботи).
Які документи, крім тих, що зазвичай надаються для призначення пенсій, додають обов’язково для призначення пільгових пенсій?
ВІДПОВІДЬ: Порядок подання й оформлення документів для призначення пільгової пенсії та перерахування підприємствами й організаціями коштів на її виплату, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 р. № 937, затверджено постановою правління ПФУ від 25.01.2008 р. № 3-2 (далі — Порядок подання документів).
Рішення про призначення пільгової пенсії приймають органи Пенсійного фонду України за місцем розташування підприємств та організацій на підставі документів, передбачених п. 7 Порядку № 22-1, а також:
- довідки про підтвердження стажу роботи для призначення пільгової пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій за результатами атестації робочих місць за умовами праці за формою, згідно з додатком 1 до Порядку подання документів;
- копії наказу про атестацію відповідного робочого місця (робочих місць);
- гарантійного листа підприємств та організацій про перерахування коштів на рахунок органів Пенсійного фонду України за формою, згідно з додатком 2 до
Порядку подання документів.
Атестацію робочих місць за умовами праці для таких пільгових пенсій проводять відповідно до Порядку № 442.
Чи зараховуються до пільгового стажу інші періоди, крім роботи за Списками № 1 і № 2?
ВІДПОВІДЬ: Механізм зарахування до стажу роботи, яка дає право на призначення пільгової пенсії, інших періодів, що згідно із законодавством включають до стажу роботи, яка дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, визначають у колективному договорі (угоді).
Як визначається розмір пільгової пенсії за рахунок підприємства?
ВІДПОВІДЬ: У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 і з урахуванням положень ст. 28 Закону про пенсійне страхування.
Які особливості встановлено для виплати таких пільгових пенсій?
ВІДПОВІДЬ: Виплата пільгової пенсії здійснюється після надходження в повному обсязі коштів від підприємства, організації до органу, що призначає пенсію, у строки, передбачені Законом про пенсійне страхування.
Перерахування коштів підприємством, організацією здійснюється до дня досягнення особою пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону про пенсійне страхування.
Галина МАСТЮГІНА,
начальник відділу з питань призначення пенсій
Департаменту пенсійного забезпечення
Пенсійного фонду України
Список використаних нормативно-правових актів:
Закон про пенсійне страхування — Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV.
Закон про пенсійне забезпечення — Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII.
Порядок № 937 — Порядок призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою КМУ від 18.07.2007 р. № 937.
Постанова № 36 — постанова КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 16.01.2003 р. № 36.
Порядок № 442 — Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою КМУ від 01.08.1992 р. № 442.
Порядок № 22-1 — Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1.