ОСББ і податок на прибуток

ОСББ, що зареєстровані як юрособи, звісно, цікавлять питання оподаткування їхньої діяльності. Із 2015 року відбулися революційні зміни в податковому обліку, зачепили вони й ОСББ. Розгляньмо детально, як співвідносяться ОСББ і податок на прибуток. Чи важливо для оподаткування, які доходи отримує ОСББ? Чи взагалі є ОСББ платниками податку на прибуток? Чи потрібно подавати звітність із податку на прибуток усім ОСББ? Про це та багато іншого — далі

Передісторія

До 2015 року ПКУ були передбачені особливі правила оподаткування неприбуткових установ, зареєстрованих у Реєстрі неприбуткових установ та організацій, який ведуть податківці. Серед неприбутківців згадувалися й ОСББ (пп. «е» п. 157.1 ПКУ в редакції, чинний до 01.01.2015 р.).Частина їх доходів була звільнена від оподаткування, зокрема, внески, кошти чи майно, які надходили ОСББ для забезпечення потреб їх основної діяльності й у вигляді пасивних доходів (п. 157.8 ПКУ в редакції до 01.01.2015 р.). Інші надходження оподатковувалися в загальному порядку — із відображенням їх у доходах і одночасною фіксацією витрат, що пов’язані з отриманням таких доходів. Наприклад, при здачі в оренду приміщень ОСББ фіксувало дохід і витрати, пов’язані з такою орендою, і за звітний період визначало податок на прибуток. Так було колись…

Із 2015 року ПКУ передбачає абсолютно інший підхід до оподаткування неприбуткових установ! Вони або потрапляють до платників податку на прибуток на загальних підставах, або взагалі не є платниками податку на прибуток.

Зробимо невеличкий ліричний відступ. Одразу з 01.01.2015 р. про ОСББ як про неприбутківців забули згадати в переліку неплатників податку на прибуток у ст. 133 ПКУ. Це, звісно, викликало неабиякий резонанс. ОСББ, житлово-будівельні кооперативи, асоціації власників жилих будинків з’явилися серед неплатників податку на прибуток із 10.04.2015 р. завдяки змінам, унесеним до ПКУ Законом України від 18.03.2015 р. №  263-VIII. Проте це була не остання хвиля змін у питаннях неприбуткових установ. 13.08.2015 р. запрацювали оновлені норми в оподаткуванні неприбуткових установ, заслуга в цьому — Закону України від 17.07.2015 р. №  652-VIII. При вирішенні питань оподаткування та звітування неприбуткові установи, у т.ч. і ОСББ, зважатимуть саме на ці оновлені правила. Певна річ, якщо не буде якихось чергових змін…

Розгляньмо, як нині ОСББ має вирішувати питання обкладення податком на прибуток.

ОСББ — неплатник податку на прибуток: умови

У пп. 133.4.6 ПКУ в переліку тих, хто може бути неприбутковою установою та, відповідно, не належати до платників податку на прибуток, зокрема, згадано й ОСББ. Дослівно:

«До неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту й не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені:

<…>

об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків».

Проте, аби не бути платником податку на прибуток, цього замало. Треба, щоб виконувалася ще низка умов, прописаних у пп. 133.4.1 ПКУ.

Умови, за яких неприбуткова організація — ОСББ може бути НЕплатником податку на прибуток:

1. утворене й зареєстроване в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації. Із цією вимогою в ОСББ складнощів виникати не повинно. Додамо: про створення ОСББ за новими правилами йшлося в матеріалі «Створення ОСББ: крок за кроком до реєстрації юридичної особи»;

2) унесене контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Ті ОСББ, що були внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій до 13.08.2015 р., не можуть бути виключені з нього до 01.01.2017 р. Таке правило прописано в п.п. 34 і 35 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ. Водночас перереєстровуватися їм не потрібно. Якщо ж ОСББ новостворене й не внесено до Реєстру — реєстрація нині проходить іще за застарілим Положенням, затвердженим наказом Мінфіну від 24.01.2013 р. № 37. Воно чинне до моменту прийняття нового;

3) установчі документи містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів організації, працівників (окрім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління й інших пов’язаних із ними осіб. В установчих документах ОСББ не йдеться про можливість розподілу доходів (прибутку) між співвласниками. Відповідно до «Прикінцевих положень» Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 р. №  417-VIII, статути ОСББ, затверджені до 1 липня 2015 року, діють у частині, що не суперечить Закону №  417. Проте як старим Типовим статутом, затвердженим наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 27.08.2003 р. №  141, так і новими вимогами не передбачено права на отримання, розподіл доходу (прибутків) між співвласниками. У старому Типовому статуті в п. 1.6 зазначено:

Об'єднання є неприбутковою організацією й не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об'єднання».

Це саме, слово в слово, прописано й у новому Типовому статуті (п. 2 р. ІІ Типового статуту об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23.09.2015 р. № 238). Та в п. 6 р. ІV:

«Забороняється розподіл отриманих об’єднанням доходів або їх частини серед співвласників, працівників об’єднання, членів органів управління та інших осіб».

Отже, ця умова також дотримана;

4) установчі документи передбачають передання активів одній або декільком неприбутковим організаціям відповідного виду чи зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання чи перетворення). А ось тут може виникнути проблема. І за старим, і за новим Типовим статутом, у разі ліквідації кошти, що лишилися, розподіляють між членами ОСББ (нині — співвласниками).

Процитуймо:

«Після завершення ліквідації об'єднання майно та кошти розподіляються  між його членами після закінчення ліквідаційної процедури, порядок проведення якої встановлюється законодавством України. Майно, передане об'єднанню в користування, повертається власникам у натуральній формі без винагороди»;

«У разі ліквідації об’єднання кошти, що лишилися після задоволення вимог кредиторів, розподіляються між усіма співвласниками пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень у  будинку, що перебувають у їхній власності».

Отже, ОСББ не відповідає умові ПКУ щодо передачі майна при ліквідації іншій неприбутковій установі чи до бюджету. Тоді розраховувати на статус неплатника податку на прибуток не варто?

Якщо ОСББ було зареєстровано в Реєстрі неприбуткових установ й організацій до 13.08.2015 р., навіть через невідповідність статутних документів згаданим вище вимогам ОСББ не виключатимуть із Реєстру до 01.01.2017 р. Законодавці надали час для приведення статутних документів відповідно до вказаних вимог ПКУ. Однак, зважаючи на те, що в Типовому статуті йдеться про отримання співвласниками коштів при ліквідації, статут так и не відповідатиме умові перебування в колі неплатників податку на прибуток. Тобто за такого розкладу ОСББ не перенесуть у новий Реєстр і з 2017 року їх виключатимуть із Реєстру неприбуткових організацій (п. 35 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ). Та чи можуть вони бути неплатниками податку на прибуток нині, принаймні, до 01.01.2017 р.? Запитання відкрите. Адже в п. 133.4 ПКУ, аби не бути платником податку на прибуток, неприбуткова установа має відповідати всім чотирьом вимогам. Той факт, що її не виключатимуть із Реєстру за перехідними правилами, ще не свідчить, що вона є неплатником податку на прибуток. Це в перехідних нормах ПКУ не вказується, зазначено лише про невиключення з Реєстру. Вочевидь, аби повторно не реєструватися, коли статут буде змінено, щоб він відповідав вимогам п. 133.4 ПКУ. Типовий статут, своєю чергою, не відповідає вимогам ПКУ стосовно передачі майна при ліквідації. А допоки всі умови не виконано, вважаємо, статус неплатника податку на прибуток не світить. Без додаткових роз’яснень податківців тут явно не обійтися. Сподіваймося, із-під їхнього пера вийдуть ліберальні роз’яснення. Або, як варіант, — унести зміни до статуту.

Вочевидь, помітивши такий законодавчий «капкан», депутати вирішили виправити ситуацію. Так, у проектах р. № 3233 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування деяких неприбуткових організацій» пропонують доповнити, що норма про статутні умови при ліквідації «не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, кооперативи, споживчі товариства та спілки» та р. № 3101 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», у якому щодо цієї умови є застереження: «якщо інше не передбачено законами, які регулюють діяльність таких організацій». А також у проекті Закону р. № 3357 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податкової лібералізації» також прописали таке застереження: «установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду чи зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання чи перетворення), якщо інше не передбачено законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації».

Якщо ОСББ не було зареєстроване в Реєстрі неприбуткових установ та організацій до 13.08.2015 р., то зі статутом, у якому зазначено, що при ліквідації кошти, що лишилися, розподілятимуть між співвласниками, шанси потрапити до Реєстру рівні нулю. Адже одна з умов не дотримана — треба, щоб активи передавались іншій неприбутковій організації чи до бюджету. То ж бути ОСББ-новачку, що не був у Реєстрі неприбуткових установ та організацій до 13.08.2015 р., платником податку на прибуток на загальних підставах. Надія  хіба на зміни в ПКУ. Сподіватимемося, відповідні зміни будуть прийняті й ОСББ зможуть бути неплатниками податку на прибуток. Або ж можна скласти статут за нетиповою формою й передбачити, що при ліквідації активи передаватимуться іншій неприбутковій організації чи до бюджету. І реєструватися неприбутківцем і насолоджуватися статусом неплатника податку на прибуток. А коли постане питання про ліквідацію (якщо воно взагалі постане), тоді замислюватися про зміни до статуту...

Зауважимо: податківці у листі ДФСУ від 10.11.2015 р. № 10450/Д/99-99-19-02-02-14 говорять про виконання усіх 4 вимог для ОСББ аби не бути платником податку на прибуток.

Отже, зважаючи на нині чинні норми ПКУ, до неплатників податку на прибуток можуть потрапити ті ОСББ, які в статуті мають вимогу про передачу при їх ліквідації активів іншій неприбутковій організації чи до бюджету. Ураховуючи текст Типового статуту, такої умови в статутах ОСББ немає. Аби не потрапити до кола платників податку на прибуток, рекомендуємо внести зміни до статуту й передбачити, що майно при ліквідації ОСББ передаватиметься іншій неприбутковій організації. Варто це зробити до кінця 2015 року, щоб за підсумками 2015 року звітувати як неплатник податку на прибуток.

Не виключаємо, що податківці схвалять, що ті ОСББ, що були зареєстровані в Реєстрі до 13.08.2015 р., навіть із невідповідністю статуту згаданим умовам зможуть бути неплатниками податку на прибуток. Проте надто обнадіюватися цьому не варто. Тому найоптимальніше — унести зміни до статутних документів щодо передання майна в разі ліквідації ОСББ іншій неприбутковій організації чи до бюджету. Тоді, коли всі чотири умови буде виконано, — статус неплатника податку на прибуток гарантовано.

Звітність ОСББ — неплатників податку на прибуток

Важливо

Замало відповідати чотирьом згаданим вище умовам, аби не бути платником податку на прибуток. Також треба щоб доходи (прибутки) використовувалися винятково для фінансування видатків на утримання ОСББ, реалізації мети (цілей, завдань) і напрямів діяльності, визначених його установчими документами (пп.  133.4.2 ПКУ).

Саме тому всі ОСББ, які потрапили до кола неплатників податку на прибуток, повинні подавати Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації в строки, передбачені для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств, тобто до 1 червня. Наразі такий Звіт ще не затверджений.

Зверніть увагу

ОСББ — неплатники податку на прибуток не подають декларацію з податку на прибуток, не обчислюють суму податку на прибуток і, відповідно, не сплачують його, не розраховують податок на прибуток, не подають декларацію за ним і не сплачують податку на прибуток. Звіт потрібен для контролю витрачання доходів (прибутків). Бо при порушенні цілей (напрямів) використання доведеться сплатити податок і стати платником податку на прибуток на загальних підставах.

Тож не важливо, які доходи отримує ОСББ, важливо — на що воно їх витрачає: на статутні цілі чи ні. Підтверджує цей висновок і ДФСУ в листі від 08.10.2015 р. № 21365/6/99-99-19-02-02-15 (лист стосується громадських неприбуткових організацій і, переконані, є актуальним для ОСББ-неприбутківців):

 «сума коштів, отримана громадською неприбутковою організацією від надання в оренду приміщень, не є об'єктом обкладення податком на прибуток за умови, якщо такі кошти спрямовуються на ведення її статутної діяльності».

Отже, ОСББ, які є неплатниками податку на прибуток, повинні будуть подавати до 1 червня наступного року Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.

Порушено умови належності до неплатників податку на прибуток: наслідки

Якщо ОСББ порушить згадані вище умови, зокрема щодо використання доходів (прибутків) не на статутні цілі, ОСББ зобов’язано подати Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період із початку року по останній день місяця, у якому вчинено порушення, де вказати суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток. Розраховують його виходячи із суми нецільового використання коштів, перемноженої на ставку податку на прибуток — 18%. Подають Звіт не пізніше 20 днів за місяцем порушення. Звісно, розраховану суму податку на прибуток необхідно буде сплатити до бюджету, хоч прямо про це в ПКУ не йдеться. Строк сплати — протягом 10 днів після граничної дати подання Звіту.

Проте за порушення ОСББ виключать із Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Далі за місяцем порушення й до кінця року ОСББ буде змушено щокварталу подавати податківцям квартальну фінансову й податкову звітність (наростаючим підсумком) із податку на прибуток (пп.  133.4.3 ПКУ). Строк подання — не пізніше 40 днів за звітним кварталом. І необхідно буде сплачувати податок на прибуток упродовж 10 днів за граничною датою подачі звітності.

Із наступного року ОСББ-порушник подаватиме декларацію з податку на прибуток і фінзвітність за підсумками року, а не щоквартально.  Щомісячних авансових внесків не сплачуватиме (абз. 7 п.  57.1 ПКУ).

А якщо порушення встановлять податківці?

Якщо контролери виявлять факт використання доходів (прибутків) для цілей інших, аніж передбачені установчими документами, це є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податку на прибуток, штрафних санкцій і пені відповідно до ПКУ. Податкові зобов’язання, штрафні санкції та пеня нараховуються починаючи з першого числа місяця, у якому вчинено порушення (пп.  133.4.4 ПКУ).

Якщо ОСББ — платник податку на прибуток на загальних підставах

Із 2015 року ПКУ не оперує термінами «податкові витрати» та «податкові доходи». Немає для неприбуткових установ і будь-яких пільг або звільнень, окрім того, що вони за певних умов (які ми зазначили вище) можуть бути неплатниками податку на прибуток.

Податок на прибуток обчислюється виходячи із бухгалтерського фінрезультату до оподаткування (за П(С)БО чи МСФЗ), відкоригованого на різниці, передбачені р. ІІІ ПКУ. Різниці, які коригуватимуть фінрезультат, — це амортизаційні різниці, різниці, які виникають при формуванні резервів (забезпечень), різниці, які виникають під час здійснення фінансових операцій (пп. 134.1.1 ПКУ). Такі різниці коригуватимуть бухгалтерський фінрезультат як у бік зменшення, так і в бік збільшення бази.

База обкладення податком на прибуток

Натисніть на картинку для перегляду в збільшеному вигляді

* Якщо підприємство використовує різниці.

Якщо бухгалтерський річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) за останній рік не перевищує 20 млн грн, об’єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на всі різниці, окрім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (пп. 134.1.1 ПКУ). Не використовувати різниці в такому випадку — право, а не обов’язок. Тому про власне рішення (щодо незастосування податкових різниць) платник повинен попередити «…у податковій звітності із цього податку, що подається за перший рік у такій безперервній сукупності років».

Декларацію з податку на прибуток ОСББ платники податку на прибуток подають за підсумками року до 1 червня наступного року за звітним і сплачують податкові зобов’язання не пізніше 10 червня. Наразі нової податкової декларації для платників податку на прибуток не затверджено, розроблено лише проект.

Зважаючи на загрозу ОСББ бути платником податку на прибуток, якщо не внесуть відповідних змін до законодавства, постає запитання:

Чи може ОСББ бути платником єдиного податку?

ПКУ не забороняє ОСББ бути платником єдиного податку. Для юросіб —  платників єдиного податку групи 3 ліміт доходу за календарний рік, який надає право перебувати на спрощеній системі, — 20 млн грн (п. 291.4 ПКУ).

До того ж податківці в листі ДФСУ від 16.10.2015 р. № 9676/П/99-99-15-03-01-14  роз’яснили: громадська організація, унесена до Реєстру неприбуткових організацій та установ, може обрати спрощену систему оподаткування в разі дотримання вимог, установлених гл. 1 р. XIV ПКУ. Зокрема, контролери вказали на такі обмеження:

  • до платників єдиного податку групи 3 належать юридичні особи — суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20 млн грн;
  • види діяльності, які не дозволяють юридичним особам обрати спрощену систему оподаткування, наведено в п. 291.5 ПКУ.

Роз’яснення стосується громадських організацій. Але ми переконані, що аналогічного підходу дотримуватимуться контролери й для ОСББ, адже норми ПКУ в питанні єдиного податку для них однакові.

Натисніть на картинку для перегляду в збільшеному вигляді

Повторімося й підкреслимо

Проблемна умова для ОСББ, аби не бути платником податку на прибуток, — передання майна в разі ліквідації ОСББ іншій неприбутковій установі чи до бюджету. Бо Типовий статут містить норму про передання майна в разі ліквідації співвласникам (п. 14.3 старого Типового статуту та п. 4 р. VIII нового Типового статуту). Аби обійти цей гострий камінь неузгодженості законодавства, рекомендуємо внести зміни до статуту й прописати, що в разі ліквідації ОСББ майно, що лишається, передається іншій неприбутковій організації. Найкраще це зробити до спливу 2015 року. А незабаром, сподіваймося, законодавці внесуть зміни до ПКУ, і все стане на свої місця. Можна буде повернутися до Типового статуту.

Галина МОРОЗОВСЬКА,

провідний бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

На інформаційному порталі для співвласників багатоквартирних будинків Ви знайдете більше інформації щодо:

  • вибору форми управління багатоквартирним будинком;
  • оформлення договірних відносин із постачальниками послуг;
  • отримання державної підтримки на здійснення енергоефективних заходів;
  • створення й організації діяльності ОСББ.