На нашому підприємстві трудяться працівники, які проживають в інших населених пунктах. Колективним договором передбачено, що таким працівникам компенсують витрати на проїзд із дому до місця роботи й назад. Які додаткові витрати несе підприємство у зв’язку з наданням такої компенсації?

ВІДПОВІДЬ: Для виплати компенсації витрат на проїзд працівнику, який добирається до місця роботи з іншого населеного пункту, варіантів небагато.

Побутує думка, що така компенсація може бути добавкою до зарплати як компенсаційна виплата. Проте до інших заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами й положеннями, виплати в межах грантів, компенсаційні й інші грошові та матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад установлені зазначеними актами норми (ч. 3 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР, даліЗакон про оплату праці).

Нагадаємо: заробітна плата — це винагорода, обчислена зазвичай у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону про оплату праці).

Однак проїзд із дому до місця роботи й назад не можна прямо пов’язати з виконанням роботи працівниками, а отже, немає підстав відносити компенсацію такого проїзду до складу зарплати. Які ж існують варіанти?

Надбавка за роз’їзний характер роботи

Її встановлюють працівникам, які виконують роботи на об’єктах поза межами населеного пункту, де розташоване їх постійне робоче місце (місце проживання), унаслідок чого вони змушені витрачати 2–3 години в неробочий час, аби дістатися від місця знаходження організації (збірного пункту) до місця роботи на об’єкті й назад (п. 2 Положення про виплату надбавок, пов’язаних з пересувним та роз’їзним характером робіт у будівництві, затвердженого постановою Держкомпраці, Секретаріату ВЦРПС від 01.06.1989 р. № 169/10-87).