Працівники мають право укладати трудові договори на одному чи одночасно на кількох підприємствах, якщо інше не передбачено законодавством, колдоговором або угодою сторін (ч. 2 ст. 21 КЗпП).

Водночас сумісництвом є виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому чи іншому підприємстві за наймом.

Але ключовою відмінністю в разі внутрішнього сумісництва є те, що з працівником, який уже трудиться на підприємстві, укладають ще один трудовий договір про роботу за сумісництвом на іншій посаді.

Отже, факт прийняття працівника на роботу за сумісництвом засвідчує укладений із ним трудовий договір.

Із цього випливає, що в такому разі теж потрібно дотримуватися вимог ч. 3 ст. 24 КЗпП, згідно з якою працівника не може бути допущено до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом або розпорядженням роботодавця, і повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу. Подають таке Повідомлення за формою з додатка до Постанови № 413.

Тому в разі оформлення працівника на роботу за внутрішнім сумісництвом подавати до ДФС Повідомлення про прийняття працівника на роботу необхідно.

Водночас у разі працевлаштування працівника за сумісництвом у Повідомлені про прийняття працівника на роботу в графі 4 «Категорія особи» указують «2» — наймані працівники без трудової книжки. Адже трудові книжки фізосіб, які працюють за сумісництвом, потрібно вести лише за місцем основної роботи (абз. 4 п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту й Мінсоцзахисту населення України від 29.07.1993 р. № 58, даліІнструкція № 58). А запис відомостей про роботу за сумісництвом здійснює за бажанням працівника власник або вповноважений ним органом за основним місцем роботи.

Розгляньмо 2 практичні ситуації.

Ситуація 1

Працівник із 13.02.2019 трудиться на підприємстві водієм на повну ставку (основне місце роботи). З 01.07.2019 його приймають на роботу на цьому самому підприємстві на 0,5 ставки слюсарем із ремонту автомобілів. Чи потрібно повідомляти ДФС про прийняття такого працівника за внутрішнім сумісництвом?

Так, потрібно. Адже особу приймають на нову посаду (на тому самому підприємстві), виходить, видають відповідний наказ про прийняття на роботу за сумісництвом, тобто укладають окремий трудовий договір. Отже, необхідно заздалегідь, до початку роботи працівника за посадою на роботі за сумісництвом, видати наказ про прийняття на роботу за сумісництвом, а також сформувати й подати до ДФС Повідомлення про прийняття працівника на роботу.

Ситуація 2

Працівник із 08.09.2016 трудився на підприємстві на посаді менеджера зі збуту на повну ставку (основне місце роботи), але згодом він звільнився, і з 10.06.2019 його оформлено на 0,5 ставки за сумісництвом. Водночас він працевлаштувався на інше підприємство на повну ставку, яке стає його основним місцем роботи. Чи потрібно повідомляти ДФС про прийняття такого працівника за сумісництвом?

Як уже було наголошено, на осіб, які працюють за сумісництвом, трудові книжки ведуть лише за місцем основної роботи (абз. 4 п. 1.1 Інструкції № 58). Тож працівнику потрібно видати трудову книжку, яку надалі вестимуть за основним місцем роботи, куди він оформився на повну ставку. Адже трудові книжки зберігаються на підприємствах, а в разі звільнення працівника трудову книжку видають йому під розписку в журналі обліку (п. 3 постанови КМУ «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 р. № 301).

Перш ніж видати працівникові трудову книжку, аби він міг її надати за новим основним місцем роботи, до неї потрібно внести запис про звільнення працівника.

Тому в описаній ситуації перевести працівника на роботу за сумісництвом без оформлення його звільнення з відповідним записом у трудовій книжці не вдасться. Отже:

  • спочатку видаємо наказ про звільнення;
  • уносимо запис про звільнення до трудової книжки;
  • проводимо остаточний розрахунок із працівником,
  • а вже потім оформлюємо наказ про прийняття працівника на роботу за сумісництвом.

Як результат — після видання наказу про прийняття працівника на роботу за сумісництвом необхідно сповістити ДФС, надіславши Повідомлення.

Якщо сталося так, що Повідомлення до ДФС подати забули, то це краще зробити навіть із запізненням. Про штрафні санкції за неподання Повідомлення до ДФС ішлося в матеріалі «Коли та як штрафують за неподання Повідомлення до ДФС про прийняття на роботу» газети № 177/2016.

Микола КИРИЛЬЧУК,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»